Imam Hatip Lisesi - Bursada Bulunan Liseler
İznik İmam-Hatip Lisesi 1977/1978 öğretim yılında ilk olarak; 2 idare odası ve 2 sınıfla geçici bir şekilde Merkez Eşref zade Kur’an Kursu binasında eğitim-öğretime başlamıştır. İlk sene 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 2 öğretmen, 1 memur ve 1 yardımcı hizmetliden oluşan personeli ile eğitim-öğretim vermiştir.

Zor şartlar altında eğitim-öğretime başlayan okulumuz, 1979/1980 öğretim yılında mülkiyeti İlim Yayma Cemiyetine ait olan şu anki mevcut binasına geçmiş ve halen orada hizmete devam etmektedir. Yaklaşık 1700 m² alan üzerinde 3 katlı yeni görünümlü binada faaliyetlerine devam eden okulumuz 1998 yılında Ezan’ı Güzel Okuma yarışmalarında Türkiye birinciliği ve maket uçak yapımı dallarında çeşitli dereceleri elde etmiştir.

1987/1988 öğretim yılında kız öğrenci kayıtlarımız olmuştur. Artan öğrenci sayısına mukabil bina yetersizliği nedeniyle tekrar İlçe Müftülüğüne ait Eşref zade Kur’an Kursu’nda 7 yıl geçici olarak eğitim-öğretim yapılmıştır.

Ancak daha sonra ilçemiz Yeni Mahallede arsası hayırsever Selahattin GÖKBULUT tarafından bağışlanan yere 1991 yılında temel atılmış ve 1994 yılı Eylül ayında zamanın Milli Eğitim Bakanı Nevzat AYAZ, Devlet Bakanı Şükrü ERDEM tarafından düzenlenen bir törenle hizmete açılmıştır.

Özellikle çevre kasaba ve köylerden okulumuzda öğrenim görmek isteyen ve maddi imkânsızlıklardan dolayı ise öğrenimlerini sürdüremeyen öğrenciler düşünülerek; 15.08.2003 tarihinde okulumuz üst katında yatakhaneler ve zemin katında yemekhane olmak üzere 40 erkek öğrencinin barınabileceği Devlet Parasız Yatılı yurdu faaliyete girmiştir.

30 yıla yakın eğitim-öğretim tarihimizde okulumuzda 7 müdür görevde bulunmuştur.

Bugün, İznik İmam-Hatip Lisesi; çağdaşlığa, bilimselliğe, uygarlığa dönük aydınlık yüzüyle; Türk Milli Eğitimindeki seçkin konumuyla; parlak ve anlamlı geçmişiyle; Atatürk İlke ve İnkılâplarından hız alarak ve her alanda kendini yenileyerek; gelecek yıllara coşkuyla bakmaktadır.


Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: BURSA / İZNİK
Adı: IMAM HATİP LİSESİ
Adresi: Yeşilcami Mh.Ali Girgin Sk.No:1 Iznik
Telefon Numarası: 2247571946
Faks Numarası: 2247572873[url]http://iznikimamhatip.tr.gg/[/url]

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1465
favori
like
share