Göz kararması ve sendelemeler şeklinde kendini gösteren baş dönmelerinin arkasında, çoğu zaman dolaşım sistemi bozuklukları, enfeksiyonlar, nörolojik hastalıklar ve alerjiler yatıyor

Gözünüz kararıyor ve sık sık sendeliyorsunuz. Halı sanki ayağınızın altından kayıyor. Hiç ihmal etmeden, hemen bir doktora başvurun. İnsanların en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri olan baş dönmesi birçok sebepten kaynaklanabiliyor. Yani, bizim önemsiz gibi gördüğümüz baş dönmesinin altında çoğu zaman dolaşım sistemi bozuklukları, enfeksiyonlar, nörolojik hastalıklar ve alerjiler yatabiliyor. Gayrettepe Clinica Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, baş dönmelerinin sebep ve tedavilerini anlattı: "Kişinin dengesini sağlarken karşılaştığı her türlü sorun 'baş dönmesi' olarak tanımlanıyor. Göz kararması, sendeleme ya da ayakların yerden kesilmesi gibi şikâyetler ortaya çıkıyor. Dolaşım bozuklukları, yüksek tansiyon, damar sertliği baş dönmelerinin ana sebepleri arasında yer alıyor. Yine, bazı ilaçlar, nikotin, kafein ve tuz tüketimi de beyne giden kan akımını azaltarak baş dönmesine yol açıyor. Virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlarda ise, hem denge hem de işitme fonksiyonları bozuluyor. Ender olarak görülse de beyindeki bir tümörün, 'meniere sendromu'nun (baş dönmesi, kulakta çınlama, uğultu, bulantı, kusma gibi krizlerle seyreden bir hastalık), damar tıkanıklığının veya kanamalarının habercisi olabiliyor.

[span=blue]NASIL OLUŞUYOR? [/span]
Dengemizi, beyin, beyincik, omurilik, eklem ve kaslar içindeki pozisyon algılayıcıları ile gözlerle iç kulaktaki denge merkezinin koordineli çalışmasıyla sağlayabiliyoruz. Denge, otomatik olarak bilinç altında görev yapıyor. İç kulak beyne vücudun konumuyla ilgili zıt bilgiler gönderdiğinde ise, baş dönmesi oluşuyor. Baş dönmelerini gerçek ve iyi huylu baş dönmesi olarak ikiye ayırmak mümkün. Gerçek baş dönmesinde hastalar, çoğunlukla çevresindeki eşyaların hareket ettiğini söylerler. Buna bazen bulantı, kusma ve yüzün solması da eşlik eder. İyi huylu baş dönmesinde ise, hasta başının döndüğünü, ama çevresindeki eşyaların dönmediğini belirtir.

[span=blue]KİMLER RİSK ALTINDA? [/span]Özellikle sürekli bilgisayar başında aynı pozisyonda çalışan kişiler risk altında. Boyun ağrıları ve boyun omurlarıyla ilişkili rahatsızlığı olanların iç kulağı besleyen damarlarında da sorun oluşabildiği için baş dönmesi şikâyetlerine sıkça rastlanıyor.

[span=blue]TEŞHİS VE TEDAVİ [/span]Teşhiste, baş dönmesinin kalp-damar hastalıkları ya da nörolojik bir sebepten oluşup oluşmadığının belirlenmesi gerekiyor. Soruna uğultu, mide bulantısı, göz kararması ya da bayılmanın eşlik edip etmediği, teşhisin konulmasında büyük önem taşıyor. Bu aşamadan sonra, tespit edilen hastalığın iyileştirilmesine yönelik tedavi uygulanıyor. Ancak, baş dönmeleri genellikle iç kulaktaki bir sorundan kaynaklandığı için öncelikle bir kulak-burun-boğaz uzmanına başvurulmalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8291
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 01:02
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 06:25
Çok güzel bilgiler puslukurt kardeş
Ellerine emeklerine sağlık
Ates Bocegi Tarih: 11.10.2005 23:09
Paylasimlarin icin Tesekkür ederim...
keto_41 Tarih: 10.10.2005 22:31
ALLAH razi olsun kardesim cok tessekurler bilgiler icin
PALADAYI Tarih: 10.10.2005 16:59
ALLAH razı olsun kardeşim ellerin yüreğin dert görmesin
akilles Tarih: 10.09.2005 21:45
Paylaşım için saol arkadaşım
melankol Tarih: 22.08.2005 10:28
tesekkurler kardesım bılgıler ıcın....