Afyonkarahisar - Merkez - Cumhuriyet Anadolu Lisesi
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. yılında, Gedik Ahmet Paşa İlkokulu’nun geçici olarak tahsis edilen birinci katında açılan okulumuz 07.09.1973 yılında öğretime başlamıştır. Hazine arazisi üzerinde kurulması planlanan B-21 tipi ortaokul, şehir merkezinin sosyal ve ekonomik gelişmesi, nüfusun artışı da göz önünde bulundurularak İlimize ikinci bir lisenin kazandırılması amacıyla liseye dönüştürülmüş ve “Cumhuriyet Lisesi” adını almıştır. 01.10.1974 Tarihinde yapılan okulumuzun mülkiyeti hazine arazisine ait olup 9798 no’lu tip proje ile kar kas yapı türü ile yapılmıştır. Okul binasının bulunduğu alan 1165 metre kare, bahçenin bulunduğu alan 5605 metre kare olup, toplam 6770 metre kare alana kurulmuştur. Toplam 25 sınıf bulunmaktadır.
Ancak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50.Yılı münasebetiyle okulumuzun adı “Afyon Cumhuriyet Lisesi” olarak değiştirilmiştir. Okul binası Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nün 12.06.2008 tarih ve 5426 sayılı onayı ile Okulumuz Cumhuriyet Anadolu Lisesi olmuştur


Vizyonumuz

Eğitim ve öğretim kalitesi ile Türkiye’de tanınmış ve ilk sıralarda tercih edilen; takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetime sahip; evrensel değerlere saygılı, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş, sürekli gelişen bir lise olmaktır.

Misyonumuz

Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda çağdaş, laik, demokratik, katılımcı, yaratıcı, bilimsel bir eğitim anlayışı ve nitelikli eğitim-öğretim ile hem üst öğretim kurumuna, hem de toplum hayatına uygarlığın getirdiği nitelikte değişime ve gelişime açık, aydın yurttaşlar yetiştirmektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 694
favori
like
share