Sağlık Bakanlığı, fast-food sistemi ile tüketilen besinlerin enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmadığına dikkat çekerek, fast-food(ayaküstü beslenme)nin sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi.
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, simit, tost, hamburger, soğuk sandviç, kızarmış patates gibi fast-food ürünleri ile beraber tüketilen kola, çay ve kahve gibi içeceklerin özellikle çocuk ve gençler tarafından sık tercih edilmesinin, yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı bildirildi.


Açıklamada, fast-food olarak tüketilen besinlerin, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olduğu belirtilerek, "Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sisteminin yetersizliğine, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açıyor" denildi.

Fast-food menülerinin yüksek miktarda sodyum içerdiklerine vurgu yapılan açıklamada, bu durumun yüksek kan basıncının oluşmasına neden olduğu ve mide kanseri riskini artırdığı ifade edildi. Bu ürünlere renklendirici, tatlandırıcı eklendiğine dikket çekilerek, uygun kullanılmamaları ve sık tüketilmelerinin kanser riskini artırdığı belirtildi.

Açıklamada, fast-food ürünlerinin seçiminde sağlıklı beslenme ilkelerinin dikkate alınması gerektiği vurgulanarak, "Fast-food beslenmede, daha çok fırında pişmiş ızgara besinler, et, tavuk ve balık içeren sandviçler ve düşük yağlı besinler tercih edilmelidir. Asitli ve gazlı içecekler yerine viteminlerden zengin ve taze sıkılmış meyve suları, az yağlı salatalar ve kalsiyum içeren süt, ayran ve sütlü tatlılar tüketilmelidir" denildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 558
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 26.12.2005 01:04
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 11:08
paylaştığınız için teşekkürler
akilles Tarih: 29.08.2005 10:44
Yiyecek bişey bulamayınca ya da yemek hazırlamaktan bıkkın olduğumuzda yediğimiz şeyler bunlar ama sağlıksız olduğunu hepimiz biliyoruz :6:
Wish Tarih: 29.08.2005 00:40
paylasim icin tskrler...ne kadar da istesek, malesef bu devirde fast food'dan uzak durmak cok zor :6:
PALADAYI Tarih: 27.08.2005 20:39
Emeklerin boş kalmasın kardeşim sağolasın bilgilendirdiğn için
ümran Tarih: 27.08.2005 18:06
ellerine saglik arkadasim paylasim icin tskler
insan evde yemek yapmaya vakit bulamadimi bazen kasiriyor icde :5:
kurtjara Tarih: 27.08.2005 00:44
Haber için teşekkürler puslu kardeşim

@Bombili aferin babanı dinle dikkat et.
bombili Tarih: 26.08.2005 16:08
ALLAH razı olsun puslukurt abi ellerine sağlık babamda bana ayını şeyi diyor sakın yeme bu tür şeyleri diyor ama biz bazen kaçırıyoruz :5: