Burdur - Bucak - Bucak Anadolu Lisesi

Okulumuz M.E.B. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı bir kısım derslerin öğretimini ya-bancı dille yapan Anadolu Lisesi statüsündedir. Öğretim süresi dört yıldır. Okulumuzda tam gün eğitim verilmektedir.

Bucak Anadolu Lisesi 29 Temmuz 1993 tarihinde resmen açıldı.Okulumuzun kurulması ve eğitim-öğretime zamanında başlayabilmesi için kurucu müdürlük görevine Abdurrahman TAŞ tayin edildi.Bölgenin yabancı dil eğitimi yapacak olan ilk okulu olması sebebiyle dikkatleri de üzerine toplayan Bucak Anadolu Lisesi kendi binası inşaat halinde iken bütün eksikliklerine ve sıkıntılara rağmen 3 şube ve 108 öğrenciyle eğitim-öğretime başladı.

Okul binasının yapımında ve açılmasında eski Burdur milletvekilleri İbrahim ÖZEL, A.Şeref ERDEM,Bucak Belediye Başkanı Arsal SARI'nın ve dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Recep İNAL’ın üstün gayretleri olmuştur.Bilhassa Belediye Başkanımız Arsal SARI'nın bina eksiklerinin giderilmesinde,çevre duvarı ve bahçe düzenlemesinde,eğitim araç ve gereçlerinin temininde büyük desteği olmuştur.Okul müdür vekili olarak göreve başlayan Abdurrahman TAŞ’ın da üstün gayret ve çalışmaları dikkati çekmiştir.Kısıtlı imkanlar ve eksikliklerle okulu eğitim-öğretime hazırlayan okul müdürü çevre ve mahalli imkanları tecrübe ve kişisel yetenekleriyle kullanmasını bilmiş kısa zamanda Bucak Anadolu Lisesini eğitim-öğretim ve donanım bakımından bölgenin sayılı okulları arasına getirmiştir.

Okulumuza eğitim-öğretime başladığı 1993-1994 öğretim yılında ilk olarak İngilizce öğretmenleri Nasrettin GÜL ve İbrahim ÇALIKUŞU atandı.Aynı öğretim yılında İngilizce öğretmenleri Remzi SAHAR ve Aylin SARGIN,Türkçe öğretmeni olarak İbrahim İNCİ, Müdür Yardımcısı olarak da Hüseyin DUMAN göreve başladı.Okulun eğitim ve öğretime başlatılması ve verimli çalışmaları sebebiyle okul müdürü ve öğretmenler takdir edildiler.Ayrıca bu çalışmalar ilçemiz ve bölgemizde takdirle karşılanmıştır.

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Mehmet SAĞLAM ve Turan TAYAN’ın dö nemlerinde ayrı ayrı okulu ziyaretleri ile şereflendirmeleri;Devlet Bakanı Mustafa ÇİLOĞLU'nun açılışı onurlan dırmaları,okulun bölgemizde İnternete ilk bağlanan okul olarak öğrencilerin ve çevrenin istifadesine sunması;bilgisayar ağı ile modern sistemlerle İngilizce eğitim vermesi;sürekli olarak ilk ve kapsamlı okul dergisi çıkararak okulun çevreye tanıtımının sağlanması;halkın katkıları ile spor salonunun ya-pımı ve gözde okul bahçesi düzenlemesiyle dikkatleri çekmesi;2000 öğretim yılında ilk mezunlarını vererek çok büyük bir başarı grafiği sergilemesi;sosyal,kültürel ve sportif faaliyetleri ile başarıları Hürriyet,Milliyet,Sabah,Zaman ve Türkiye gibi milli basına ve mahalli gazetelerle Kanal 15 televizyonuna sıkça haber kaynağı olmuştur.

İlk mezunlarını 1999-2000 eğitim-öğretim yılında veren okulumuz 2000 yılı ÖSS de çok büyük bir başarı elde etmiştir.

2000 ÖSS de 69 öğrencimizden 52 si üniversiteye yerleşmiştir.

2001 ÖSS de 49 öğrencimizden 34 ü üniversiteye yerleşmiştir.

2002 ÖSS de 105 öğrencimizden 66 sı üniversiteye yerleşmiştir.

2003 ÖSS de 104 öğrencimizden 50 si üniversiteye yerleşmiştir.

2004 ÖSS de 140 öğrencimizden 79 u üniversiteye yerleşmiştir.

2005 ÖSS de 55 öğrencimizden 39 u üniversiteye yerleşmiştir.

2006 ÖSS de 91 öğrencimizden 70 i üniversiteye yerleşmiştir.

Okulumuzda öğrencilerimizin daha başarılı olabilmeleri için her türlü çalışmalar özveriyle yapılmaktadır.Bol miktarda ve sık sık deneme sınavları uygulanmaktadır.

Bu öğretim yılında 367 öğrencinin öğrenim gördüğü okulumuzda birer adet Fizik, Kimya, Biyoloji,Lisan ve Bilgisayar Laboratuvarı,bir adet rehberlik servisi odası,bir adet resim odası,zengin ve sürekli faal olan bir kütüphane,her türlü spor faaliyetinin yapılabildiği bağımsız bir spor salonu, halkımızın da yararlandığı çim halı saha ve 16 derslik bulunmaktadır.Ayrıca projeli bir okul bahçesi, öğrencilerin ve öğretmenlerin her an istifadesine sunulan fotokopi,baskı makinası, slayt,sineskop, projeksiyon makinası,akıllı tahta ve bilgisayar gibi teknik donanımı;misafir odası ve konferans sa lonları mevcuttur.Ayrıca okul bahçemizde Türk Tarihi ve Kültür Köşesi oluşturulmuştur.

26 öğretmenin kadrolu olarak görev yaptığı okulda bir müdür,bir müdür yardımcısı,bir memur ve bir hizmetli görev yapmaktadır. Eğitim-öğretime kendi binasında devam etmektedir


248 325 17 44 325 68 69

Konak Mah. Bucak

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 852
favori
like
share