Ayancık Meslek Lisesi - Sinopta Bulunan Liseler

İlçemizin tarihi ilk çağlara kadar uzanmaktadır.Tarihte ilçemizde ilk faaliyet gösteren kavimler paflogonyalılar,amazonlar,akalar ve dorlardır.İlk çağda paflogonya batı karadenizdeBiritinya,Pontusya, ve galatya arasında kalan yerlerdir.
Pafogonyalılar bu yerde bilinen ilk yerli halk topluluğudur.M.Ö.1200 yıllarına kadar Etiler’e bağlı olarak yaşamışlar ve onların koruması altında kalmışlardır. Ayancık ve çevresi 11.yüzyılın sonlarına doğru ilk kez Danışmentoğullarının eğemenliğine girmiştir.Bu bölge 1204 te Anadolu Selçuklularının,1259 da Pervaneoğullarının,1292 de Candaroğullarının eline geçmiştir.
1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon seferine giderken Sinop ve çevresini Osmanlı Devletine bağlamıştır.Tanzimat devrine kadar Ayancık ve çevresi kastamonu’ya bağlı dört kadılıktan birinin yönetimi altında kalmıştır.
Tanzimat fermanı ile başlayıp daha sonrada devam eden yenileşme faaliyetleri sırasında Ayancık ve çevresi ilçe yönetimi kurulması düşünülmüştür.İlçe merkezi olarak Türkeli ilçesine bağlı Ayazköyü kabul edilmiştir.

Ayancığın ve ayancık çayının doğusundaki yerleşim birimlerinide sahip olan Şükrüoğulları 1860 yıllarda çaylıoğulları ile anlaşıp ilçe merkezinin Ayancığa taşınmasını kendi yararları ile uygun görmüşler ve 1860’lı yıllarda bir değirmen ve birkaç önemsiz yapıdan oluşmuş küçük bir yer olan Ayancık,zaman içinde büyüyerek resmi kurumlarınıda meydana getirmiştir.
Ve hızlıca gelişme göstermiştir. Alman ve Belçika sermayeli kereste fabrikasının 1929 yılında faaliyete girmesi, ayancığın ekonomisine büyük katkı sağlamıştır.
Ayancık ilçesi,Cumhuriyetin ilanına kadar Kastamonu iline bağlı olarak kalmıştır.Cumhuriyet ilan edildikten sonra yapılan düzenleme ile Sinop iline bağlı olmuştur.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: SİNOP / AYANCIK
Adı: AYANCIK MESLEK LİSESİ
Adresi: Cumhuriyet Cad.Sedir Sok.No.1
Telefon Numarası: 3686131401
Faks Numarası: 3686131401


[url]http://www.ayancikmesleklisesi.k12.tr/[/url]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share