Elazığ - Baskil - Baskil Lisesi

Okulumuz, 1956-1957 yılında şimdiki halk eğitim müdürlüğü binasında yalnız ortaokul olarak başladığı eğitim-öğretim faaliyetlerine 1974-1975 yılından itibaren lise olarak devam etmiştir.1956 yılında yaptırılan ortaokul binası eğitim ve öğretime cevap veremeyecek duruma gelince Baskil ilçe merkezinde yeni
bir binasının yapılması için bağımsız belediye başkanlığına seçilen KemalULUKENT başkanlığında Efraim DEMİREL, Emin ODABAŞI, Ömer KÜRÜM, Hüseyin GÖRGÜLÜER ve Şakir AKSOY' dan kurulan bir heyetle  Ankara'ya gidilmiş ve dönemin başbakanı ile görüşülerek lise öğrenimini tamamlamak isteyen öğrencilerin BaskiI ilçesinden Elazığ il merkezine gidiş gelişlerde yaşadığı ulaşım ve barınma sorunları dönemin başbakanına arz edilmiştir. Bunun üzerine Baskil ilçe merkezinde mevcut olan ortaokula altı lise öğretmeninin atanması sağlanarak, arsa temin edilmesi durumunda, ilçeye yeni bir lise binası yapılması sözü verilmiştir.

Heyet, Ankara dönüşünde derhal faaliyete geçerek Baskil halkından gönüllü olarak topladığı paralarla şu anki lise binası ve lojmanlarının bulunduğu arsayı Musa DURSUN ve İsmail DURSUN'dan 9 bin TL. karşılığı satın almış ve tapusunu Milli Eğitim Bakanlığı'na vermiştir. Bunun üzerine 1978 yılında şu anki lise binası ve lojmanların inşasına başlanmıştır. İnşaat bir yılda tamamlanarak 1979-1980 eğitim-öğretim yılında bina hizmete açılmıştır.

Fiziksel durumu ve sınıflarının kalabalıklığı bakımından okulumuz bir kolej görünümündedir. Eğitim ve öğretim kalitesi ÖSYM. tarafından da belgelenen okulumuz 1997-1998, 1998-1999,1999-2000, 2000-2001,2001-2002,2002-2003 eğitim ve öğretim yıllarında Elazığ ilinde bulunan kendi statüsündeki okullar arasında birinci olmuştur.kulumuzda ayrıca öğrencilerimizin sosyal ve kültürel alanlardaki gelişimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmaktadır. Mevcut futbol, basketbol ve voleybol sahaları ile masa tenisi oynama imkanları bu faaliyetlerin bir kanıtı olsa gerek.

Halen eğitim ve öğretim faaliyetlerine ilk günkü heyecanıyla devam eden Baskil Lisesi, geleceğe umutla, bakmakta olup milletini seven, kültürlü, azimli ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin heyecanını yaşamaktadır.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 850
favori
like
share