Elazığ - Sivrice - Sivrice Lisesi

1966 Yılında Ortaokul ve Turizm Derneği adı altında Sivrice Kaymakamı Necati ARSLAN tarafından teşebbüse geçilerek dernek kurulmuş. Derneğin başkanlığına Halit ERBEN, Muhasipliğe Kemal YILMAZ, Üyeliklere Faik ÖZTÜRK, Salih KARABULUT, Zülfü GÜLER, Sabri ÖNAL ve Ramazan ÇELİK İdare heyeti olarak seçilmişlerdir.

Bu idare heyeti Resul ÖZKAN adlı şahıstan metre karesi 10.liradan 2000.metre karelik bir arsayı Sivrice halkının ve Sivrice Köylülerinin yardımıyla almışlar. Daha sonra kaymakam Necati ARSLAN ve yönetim kurulu üyeleri Adana ve İstanbul’a defalarca giderek orada yaşayan hemşerilerinden para toplamışlar. Okulun yaptırılması için o zamanki şartlarda Milli Eğitim Bakanlığından yardım istenmiş, fakat yardım alınamamıştır. Toplanan paralar taşeron Vasıf SALKIM’a verilerek okul inşaatı başlatılmış. Ancak bu inşaat sırasında Elazığ Y.S.E Müdürlüğünden istendiği anda araç temin edilerek Güney ve Alıncık köylerinden inşaatta kullanılan taşlar getirilmiş ve yine Adana’dan o zamanki il Encümen Azası Halit AĞCA,26.000.adet tuğla temin ederek trenle ilçemize getirmiştir.

Bilahare para hususunda çok sıkışık duruma düşülmüş Kemal YILMAZ ve Ramazan ÇELİK Ankara'ya giderek Bakanlıktan 50.000 lira yardım talep etmiş Maarif Bakanı ancak 20.000 lira yardımda bulunabileceklerini belirtmiştir.Bilahare Elazığ 'lı Vahap KİŞOĞLU ismindeki bir vatandaş Kemal YILMAZ ve Ramazan ÇELİK'i alarak Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne götürmüş ve Ortaöğretim Müdürüne aşrı ricası üzerine 25.000 lira daha yardım ilave edilerek ,Devletimizden 45.000 lira yardım sağlanmıştır.

İnşaat çok zor şartlar altında sürdürülmüş,inşaatın demiri kısmen Fırat Üniversitesi Müteahhit'i Ramazan EMRE tarafından karşılanmış,kalıplık tahta da Kaymakam Necati ARSLAN ve idari heyeti tarafından Cünt ve Karaçalı köylerine gidilerek oradaki kavak ağaçları kesilmiş ve tahta ihtiyacı buradan karşılanmıştır.İlçe Kaymakamı Necati ARSLAN 'ın tayininin çıkması nedeniyle Kaymakamlığa Nüfus Baş Memuru Ali ULAŞOĞLU vekalet etmiş ancak,bu sürede okul için fazla bir çalışma yapılamamıştır.

Daha sonra ilçeye Kaymakam olarak atanan Ercömert GENCER 'in gelmesiyle yardım toplanmaya başlanmış,okul inşaatı bitirilme safhasına gelmiş.Çatı kiremitleri Elazığ Kiremit Fabrikası Köksal 'lar tarafından karşılanılmış ve su tesisatı için gerekli malzemeyi de Elazığ İl YSE Müdürlüğü karşılayınca 5 derslik ve Üç (3) idare odasıyla Sivrice Ortaokulu 1966-1967 öğretim yılında Eğitim ve Öğretime açılmıştır.

Ortaokulun yapılmasında emeği geçen herkesi şükranla anarken,okulumuz 1972-1973 öğretim yılında bünyesinde "Lise" kısmını da açarak eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.1984-1985 öğretim yılı sonunda Ortaokul 'dan 718, Lise 'den 290 öğrenci mezun olmuştur.

Not: Yukarıdaki bilgiler Yönetim Kurulunda görev yapan Kemal YILMAZ, Salih KARABULUT ve Ramazan ÇELİK’ten alınmıştır


TEL: 0 (424) 411 20 12 (OKUL MÜDÜR V.)

TEL: 0 (424) 411 21 70 (OKUL MÜDÜR YRD.V.)


İ e-mail:145257@meb.k12.tr

web-mail:[url]http://sivricelisesi.meb.k12.tr[/url]
TEL: 0 (424) 411 20 12 (OKUL MÜDÜR V.)

TEL: 0 (424) 411 21 70 (OKUL MÜDÜR YRD.V.)

Adres : Kültür Mahallesi Lise Sokak Sivrice.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1665
favori
like
share