Kırklareli - Lüleburgaz- Lüleburgaz Lisesi

Lüleburgaz Lisesinin ilk kaynağı olan ilk kurum Lüleburgaz Ortaokuludur. Lüleburgaz halkının kültüre ve okumaya olan tutkusu nedeni ile yıllar önce yardımsever Lüleburgazlıların kurduğu Lüleburgaz Ortaokulu Kurma ve Koruma Derneğinin yararlı ve olumlu çalışmaları ile ilk kez 14 Ekim 1939 tarihinde Orta 1. sınıf olarak, şimdiki Dere Mahallesi sınırları içinde kalan eski kaymakamlık binasının alt katında öğretime başlamış, zamanla yıkılan eski belediye binasında öğretimi sürdürmüş, giderek artan öğrenci sayısı nedeni ile Atatürk Parkı içindeki yıkılan Şehir Kulübü binasında hizmet vermiştir. Ancak bu binanın da yetersizliği nedeni ile dernekçe şehir dışında, İstasyon yolu üzerinde o zamanki bütün imkanlar kullanılarak devrin en güzel iki katlı yeni Ortaokul binası 1 Mart 1948 de açılarak, hizmet bu binada sürdürülmüştür.

Yıllar sonra Lüleburgaz Ortaokulundan mezun olanların çevre liselerine gitmelerinin getirdiği sorunlar nedeni ile, yine Lüleburgazlı hamiyetperver ve yardımsever kişilerin önderliğinde Trakya da ilk kez bir ilçede Lise açılması fikri işlenmiş ve Lüleburgaz Lisesi Koruma ve Yaşatma Derneği o yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yaptıkları olumlu çalışmaların yanı sıra Lüleburgaz Lisesinin temelini oluşturan ek binayı tamamen mahalli imkanlar ile inşa ettirmiş ve 27 Ekim 1958 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı merhum Celal Yardımcı'nın bir ziyaret vesilesi ile geldiği Lüleburgaz'da Trakya'nın Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden sonra Lüleburgaz Ortaokulu ve Lisesini birleştirerek Lüleburgaz Lisesini 1958-1959 Öğretim Yılında açmıştır. Yıllarca bu binalarda yapılan ek inşaatlarla Lüleburgaz Lisesi, ortaokula dayalı 6 yıllık bir öğretimle hizmet vermiş ve çevreden gelen binlerce öğrenci yetiştirmiştir.

İlk kez 1958-1959 öğretim yılında Lise 1. sınıf açılan lisede, ertesi yıl 1959-1960 da Lise 2. sınıf öğrenim görmüş ve 1960-1961 öğretim yılında 1. mezunlarını vermiştir. Ancak artan nüfus ve öğrenci sayısı nedeni ile Lüleburgaz'da yeniden 16 derslikli moderne bir ortaokul binasının inşa edilmesi üzerine, 1970 yılında Lüleburgaz Lisesi bünyesinden ayrılan Lüleburgaz Ortaokulu kendi yeni hizmet binasına geçmiş, Lüleburgaz Lisesi 3 yıllık eğitime dayalı bağımsız hale gelmiştir. Böylece 1970-1971 öğretim yılından bugüne kadar bağımsız bir lise olarak hizmetini sürdürmektedir. 1993-1994 öğretim yılında okulumuz bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise kısmı açılmış olup buraya 2004-2005 öğretim yılına kadar öğrenci alınmıştır. 2005 yılında eğitim ve öğretimin yeniden yapılanması çalışmalarında okulumuz Anadolu Lisesi statüsü kazanmış, 2005-2006 eğitim ve öğretim yılından itibaren okulumuza Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ile öğrenci alınmaya başlanmıştır. Lüleburgaz Lisemiz 2005-2006 öğretim yılından itibaren Anadolu Lisesi olarak hizmetini sürdürmektedir. Ancak tarihi bir okul olması ve Türk Milli Eğitiminde 50 yıldır yüklendiğ misyon nedeniyle ismi değiştirilmemiştir


Vizyonumuz

Bilim ve teknolojinin farkında olan,
Değişime ve gelişime açık,
Öğrenmeyi temel ihtiyaç kabul eden,
Değerlerini yaşayan ve yaşatan,
Hoşgörü sahibi,
Farklılıkları zenginlik kabul eden,
Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımcı,
Kendini sorgulayan,
Etkili ve nitelikli,
Çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmektir.


Misyonumuz


Öğrencilerimiz;
Bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini,
Bilgili, becerili, özgüvenli olmalarını,
Çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını,
Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini,
Çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını,
Gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini,
Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını,
sağlamaktır...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1553
favori
like
share