Isparta - Gönen - Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi

Okulumuz 1939 yılında İlkokulların 1,2 ve 3 ncü sınıflarına Eğitmen yetiştirmek için "Eğitmen Kursları" nın verildiği bir merkez olarak Gönen'de açılmıştır, Daha sonra 1940 yılında "Gönen Köy Enstitüsü" adı altında bugünkü yerleşim yerinde Eğitim ve Öğretime başlamıştır.

1940-1950 yılları arasında İlkokula dayalı beş yıllık bir Eğitim-Öğretim sonunda Yurdumuz ilkokullarına öğretmen yetiştirmiştir.

1950-1960 yılları arasında ise ilkokula dayalı altı yıllık Eğitim-Öğretim süresi sonunda İlkokullara öğretmen yetiştirmiş, 1969-1976 yılları arasında eğitim öğretim süresi yedi yıla çıkarılmış ve yine ilkokullara öğretmen yetiştirmiştir.1976 yılından itibaren okulumuz altı yıllık Eğitim ve Öğretim süreli "Öğretmen Lisesi" ne dönüştürülmüş olup,1994-1995 Eğitim öğretim yılında Öğretmen lisesi faaliyeti son bulmuştur.

Okulumuz 1989-1990 Eğitim-Öğretim yılında "Anadolu Öğretmen Lisesi"ne dönüştürülmüştür. Okulumuz 4 yıllıktır. Okulumuzun öğrenci kaynağı, 8 Yıllık Eğitim Programına uygun hale getirilen İlköğretim okullarından mezun olan öğrencilerdir.

Okulumuzda yapılan eğitimin temel amacı da Öğretmen Yetiştiren Eğitim Fakültelerine kaynak yaratarak,öğretmen ihtiyacını mümkün olduğunca karşılanmasıdır. Okulumuz karma bir okul olup, erkekler parasız yatılı, paralı yatılı ve gündüzlü olarak devam edebilmekte,kız öğrencilerimiz ise yine gündüzlü olarak eğitimlerini yapabilmektedirler. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca Yurt çapında yapılan Orta Öğretim Kurumları Giriş Sınavına (OKS) ye katılıp yeterli puanı tamamlayan öğrenciler arasından tercihini yapanlar verilen kontenjan sayısı kadar kaydolabilmektedirler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1804
favori
like
share