Rektum kalın bağırsağın son 12 ila 15 santimetresidir. Normalde rektum pelvis arka duvarına ligamentler ile bağlıdır. Bu ligamentler değişik nedenlerle gevşeyebilir. Uzun süreli kabızlık, zorlu doğumlar, ilaç kullanarak dışkılama belli başlı sebeplerdir. Ligamentler gevşediğinde rektum mukozası anal kanaldan dışarı çıkabilir. Başlangıçta, sadece mukoza prolapsusu görülürken, daha sonra, tüm katmanlar dışarı çıkabilir. Yine erken dönemde, dışarı çıkan rektum segmenti içeri girebilirken sonraki dönemlerde sürekli dışarıda kalabilir. Hastalar rektum prolapsusunu bazen parmak ile bazen vücudunun değişik duruş şekilleriyle içeri girmesini sağlamaya çalışır.

Rektal prolapsus kırgınlarda daha sık görülür kadınlarda daha sık görülür. Atmış yaşın üzerindeki insanlarda ise yüzde 1 sıklıktadır.

Rektal prolapsus, erken dönemde mukozal prolapsus olarak adlandırılır. Daha ileri evrelerde ise tam kat rektal prolapsus olarak adlandırılır.Rektal prolapsus sebepleri

İleri yaş
Uzun süreli kabızlık
Uzun süreli ishal
Gebelik ve zorlu doğumlar
Önceki cerrahiler
Kistik Fibroziz
Kronik obstruktif pulmoner hastalıklar
Boğmaca
Multipl skleroz
Paraliz (parapleji)

Uzun süreli hemoroidler : uzun sürülen hemoroidler mukozal prolapsusu ille birlikte sık görülür. Tam kat prolapsusa ilerlemez.
Rektal prolapsus yakınma ve bulguları

Dışkılama sırasında ağrı
Purolobe olmuş dokudan mukus veya kan sızıntısı
An altın aldı an dışarı gelen bir şeyler ise etme
Fan altın aldan dışarı gelen bir işe ilaç hissetme

Anal kanaldan dışarı gelen bir şeyler hissetme
Tedavi

Rektal prolapsus, en sık kabızlık ve ıkınma sonucunda oluşsada, bunları düzeltmekle rektal prolapsus düzelmez. En faydalı tedavi şekli cerrahidir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 638
favori
like
share