Sanlıurfa Lisesi - Şanlıurfada Bulunan Liseler
Şanlıurfa lisesinin ne amaçla ve nasıl kurulduğunu, kurulduğu bina ve ilk faaliyetlerinin ne gibi sonuçlar doğurduğunu anlamak önemlidir. Şanlıurfa’da lise kurulmadan önce gençler Gaziantep ve Diyarbakır gibi çevre illere gidip tahsillerini yapıyorlardı.
Bu yüzden de okuyan genç sayısı oldukça azdı. İşte bu amaçla Şanlıurfalılar lisenin kurulmasına çalıştılar.1946 yılında devrin Milli Eğitim Bakanı HASAN ALİ YÜCEL, Şanlıurfa’ya gelirken, Şanlıurfa halkı ipek atlaslar üzerine “LİSE İSTERİZ” yazılarını yazarak kendilerini karşılamışlardı.
Konuk bakan bu zengin kültüre sahip şehirde bir lisenin bulunmayışından vicdan azabı duyduğunu belirterek, lisenin açılmasını vaad etmiştir. Bu vaadin İstanbul matbuatına yazılması da lisenin açılmasını hızlandırmış ve 1946’da resmen lise açılması emri geldi. Lisenin açıldığı bina 1936-1939 yıllarında Vali ATIF ULUSOĞLU zamanında hükümet binası olarak faaliyet göstermiş olan binadır. İki kat olan bu binada ortaokul açılmış, lisenin açılmasıyla 3. kat ilavesi yapıldı ve lise öğrenimine ilk defa orada başlanmıştır.
Lisenin ilk müdürü MACİT SONER’ dir. Macit SONER buradan İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına, oradan Galatasaray Lisesi Müdürlüğüne atanmıştır. İlk edebiyat öğretmeni ise HALİDE NUSRET ZORLUTUNA’dır.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: ŞANLIURFA / MERKEZ
Adı: SANLIURFA LİSESİ
Adresi: BAMYASUYU MAH. ÜST GEÇİT KARŞISI
Telefon Numarası: 4143131510
Faks Numarası: 4143126498

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2796
favori
like
share