Dünyanın en zengin işadamlarından biri olarak görülen FC Chelsea'nin sahibi Rus Roman Abramovich, gelecek FIFA ve UEFA toplantısının gündeminde yer alacak.

Hollanda'nın haftalık yayınlanan en büyük futbol dergisi Voetbal International'da yayınlanan bir haberde, Rus işadamı Roman Abramovich'in kurduğu maddi ağlar inceleniyor.

Dergi haberinde, Rus milyarder Abramovich'in, FC Chelsea, CSKA Moskova, PSV Eindhoven, FC Porto, Benfica SL Lizbon ve Brezilya'nın Corinthians kulüplerinde maddi yatırımları olduğu ve yaklaşık 300 milyon Avro para akladığı iddia edildi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Sözcüsü Lars Chister Olsson, dünyanın 2 büyük futbol organizasyonu olan FIFA ve UEFA'nın toplantılarında, kulüplerin yapıları ve para gelirleriyle ilgili bilgi vermelerini mecbur edecek yeni bir kural çıkarılacağını açıkladı.

Olsson, ''Bizim için en önemlisi futbolda para aklama olayı. Bu olayda hiçbir gücümüzü kullanamıyoruz. Sorumlu ülkelerin mali ve adli birimlerinin bizimle işbirliği yapması gerekiyor ki biz bu işi çözelim. Toplantıda futbolun patronları Sepp Blatter ve Lennart Johansson, ileride özel kişilerin veya grupların değişik kulüplerde aynı anda çıkarı olmasını engellemek istiyorlar'' diye konuştu.


ABRAMOVİCH'İN LÜKS YAT MERAKI

Öte yandan Rus milyarder Roman Abramovich'in lüks yat merakı nedeniyle her geçen gün yat filosuna bir yenisini eklediği kaydedildi. Abramoviç'in Alman bir şirkete verdiği yeni bir yat şiparişiyle 160 metre uzunluğunda dünyanın en büyük yatını yaptırdığı belirtildi.

Halen 4 yat sahibi olan Abramovich'in, bu yatların bakımı için her yıl yaklaşık 23 milyon Avro ödediği bildirildi.

Bu arada Rus işadamının FC Chelsea'nin maçlarını yaptığı Stamford Bridge'i yenilemek istediği ve kapasitesini 70 binin üzerine çıkarmayı düşündüğü ifade edilirken, yenileme işleminin 1 milyar Avro'dan fazla maliyetinin olacağı kaydedildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 373
favori
like
share
puslukurt Tarih: 31.08.2005 09:16
Bencede bir takım şeyler yapıyordur bu adam bu kadar para nereden geliyor acaba.. :20:
GS2004 Tarih: 29.08.2005 17:30
kurtjara dostum tabiki yanlis dönen dolaplar vardir insan calisarak böyle zengin olamaz karanlik birseyler kesinlikle vardir :17: