Sivas - Suşehri - Suşehri Lisesi

Okulumuz 1951–1952 Eğitim ve Öğretim yılında “ Suşehri Ortaokulu “ olarak eski Halk Evi Binasında Eğitim ve Öğretime başlamıştır.
1952 yılında Şirinçayırı mevkiinde halk tarafından Ortaokul binası yaptırılmış ve 1952–1953 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Eğitim ve Öğretime başlamıştır.
1965 yılında Ortaokula dayalı yeni “Suşehri Özel Lisesi “ açılır. Bu LİSE 1966–1967 Eğitim ve Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi lise haline getirilir. Öğretimine 1975 yılına kadar eski ortaokul binasında devam edilir.
1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yaptırılan bugünkü modern binasına taşınır. Eğitim ve Öğretim faaliyetlerine 1999 yılı ortasına kadar bu binada devam edilir. 1999 yılında 8 yıllık kesintisiz İlköğretim uygulamasına başlanılmasından dolayı İlçemiz merkezinde İlköğretim Okuluna ihtiyaç hâsıl olmuştur. Yalnızbağlar Mahallesine Milli Eğitim Bakanlığınca yeni İlköğretim Okulu yapılması sonucu bazı okullarımızın ilçenin ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden yerleşimi Valilik Makamının 07.10.1999 tarih ve 708/2950 sayılı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yazıları ile teklif edilmiştir.
Yapılan bu teklif Valilik makamının 19.10.2005 tarih ve 708/36806 sayılı yazıları ile onaylanarak uygulamaya konulması ise yine valilik makamının 22.10.2005 tarih ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 701/37518 sayılı yazıları ile bildirilmiştir.
Bu nedenle Suşehri Lisesi, Taşköprü Mahallesi Orman İşletme Şefliği yanına yapılan yeni Kız Meslek Lisesi binasına binalarda sökme, yıkma yapmadan, kullanabilecekleri demirbaş malzemeleri ile binalarda hasar oluşturmadan itinalı olarak alarak 28.12.1999 tarihine kadar nakledilme işlemi gerçekleştirilmiştir.
İlçemizin değerli büyüklerinden Merhum Emine BİRLER hanımefendinin vasiyeti üzerine Taşköprü Mahallesi eski Elektrik Santralı karşısında yapılan 100 öğrenci kapasiteli Ortaöğretim Kız Öğrenci Pansiyonu 2003 yılı Aralık ayı başında tamamlanmıştır. İdaresi Suşehri Lisesi Müdürlüğünde olmak üzere Bakanlık onayı ile verilmiştir.24.03.2004 tarihinde 37 parasız yatılı kız öğrenci ile açılmıştır. Halen 103 adet parasız yatılı ve paralı yatılı öğrenci ile hizmetini sürdürmektedir.
Şu anki Suşehri Lisesi binası ihtiyaca cevap vermekten çok uzaktır. Bundan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bakanlığımızla istişare içerinse olmak üzere İlçemiz Keşiş Pınarı mevkiinde 10 dönümlük bir arazi üzerine Suşehri Lisesi yeni inşaatının yapılabilmesi için vereselerden satın alma ve istimlâk işlemleri yürütülmektedir.

A) BİNANIN ÖZELLİKLERİ( ISINMA, AYDINLANMA, SU VE KANALİZASYON )
ISINMA DURUMU:
Kaloriferli – odun – kömür ile ısınmaktadır.
Yıllık odun sarfiyatı 9 sterdir. Kömür sarfiyatı 26 tondur.
AYDINLATMA DURUMU:
Şehir şebekesi ile % 95 i florasan ampul ile aydınlatılmaktadır. Bahçeyi okulumuzdan alınan elektrikli bir adet dış aydınlatma lambası takılarak aydınlatılmaktadır. Okul binamızın ve pansiyon binamızın elektrik abonelikleri vardır.
SU DURUMU:
Okul binamız ve pansiyonumuz belediye tarafından verilen şehir şebekesi suyunu kullanmakta olup her iki binanın da abonelikleri yapılmıştır.
KANALİZASYON DURUMU:
Şehir kanalizasyon şebekesine bağlı kapalı devre kanalizasyon sistemimiz vardır.

B) DERSANELER
Okulumuzun dördüncü katında üç adet sınıf bulunmaktadır. Binanın üçüncü katında iki adet sınıf bulunmaktadır. Binanın ikinci katında üç adet sınıf bulunmaktadır. Binanın birinci katında beş adet sınıf bulunmaktadır. Okul binamızda toplam 13 (ONÜÇ) sınıf bulunmaktadır.

C) LABORATUVARLAR: ( ARAÇ – GEREÇ DURUMU)
İkinci katta bir adet kimya laboratuarı, üçüncü katta bir adet fizik laboratuarı, dördüncü katta bir adet biyoloji laboratuarı bulunmaktadır. Laboratuarlarımızda malzeme eksiğimiz bulunmamaktadır.

D) BİLGİ TEKNOLOJİ SINIFI:
Okulumuzun üçüncü katında 20+1 lik bir adet bilgi teknoloji sınıfımız mevcuttur. Bu sınıfımızda projeksiyon cihazımız, internet bağlantımız bulunmaktadır.

E) KİTAPLIK:
Okulumuzun dördüncü katında bir adet kütüphanemiz bulunmaktadır. Kitaplığımıza kayıtlı 6387 adet roman – ders kitabı – ansiklopedi mevcuttur. Kitaplık memurumuz bulunması gerekirken on beş yıldır kitaplık memuru bulunmamaktadır.

F) ATÖLYE DURUMU:
Okulumuz bünyesinde atölyemiz ve atölye uygulama dersimiz bulunmamaktadır.

G) DEPO – AMBAR – ARŞİV DURUMU:
Okulumuz binasında iki adet depomuz bulunmaktadır. Depolarımızda temrinlik malzemeler istiflenmektedir.
Okulumuz binasında ambarımız bulunmamaktadır. Ancak pansiyon binamızda iki adet ambarımız mevcuttur. Birinci ambarımız kuru gıda ambarıdır. İkinci ambarımız ise temizlik malzemeleri ambarıdır.
Okulumuz binasında iki adet arşivimiz mevcuttur. Birinci arşivimiz genel arşiv olup okul binamızın ikinci katındadır. İkinci arşivimiz binanın üçüncü katındadır. Arşiv yönetmenliğine göre düzenlenmektedir.

H) SPOR SALONU DURUMU:
Okulumuzda spor salonumuz bulunmamaktadır. Okulumuzun zemin katında çok amaçlı salon mevcut olup kış aylarında burada Beden Eğitimi dersleri yapılmaktadır.

I) İDARİ ODALAR:
A) MÜDÜR ODASI:
Okulumuzun ikinci katında bir adet müdür odası bulunmaktadır. Standartlara göre dayanıp döşenmiştir.

B) MÜDÜR YARDIMCILARI ODALARI:
Okulumuzun birinci katında bir adet ve okulumuzun üçüncü katında bir adet olmak üzere toplam iki adet Müdür Yardımcısı odamız bulunmaktadır. Ayrıca pansiyon binamızda bir adet müdür yardımcısı odamız mevcuttur. Standartlara göre dayanıp döşenmiştir.

C) BÜRO:
Memur için birisi okul binamızın ikinci katında bir adet ve pansiyon binamızda bir adet büro mevcuttur. Okulumuzda memur bulunmamaktadır. Standartlara göre dayanıp döşenmiştir.

İ) DİĞER SOSYAL FAALİYETLER İÇİN AYRILMIŞ OLAN YERLER:
Zemin katta bir adet spor odası, dördüncü katta bir adet rehberlik odası mevcuttur. Standartlara göre dayanıp döşenmiştir.

J) DAKTİLOĞRAFİ SALONU – REVİR:
Okul binamızda daktilografi salonumuz veya sınıfımız bulunmamaktadır. Okul binamızda revirimiz bulunmamaktadır. Ancak pansiyon binamızda doktor odamız ve revirimiz mevcuttur.


K) BAHÇENİN ALANI, AĞAÇLANDIRMA VE ÇİÇEKLENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI VE KORUNMASI:
Bahçenin alanı 1350 m2 dir.
Ağaçlandırılması: bahçemiz çok küçük ve öğrencilerin sosyal etkinliklerine uygun olmadığından ağaçlandırma çalışmalarımız olamamaktadır. Okulun ön kısmına gül ve çiçek dikilmekte ve bakımları yapılmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2299
favori
like
share