Sivas - Suşehri - Kazım Ayan Anadolu Lisesi

1992-1993 Öğretim yılında Suşehri Lisesi (Şu anki Suşehri İlköğretim Okulu bünyesinde) hazırlık sınıfı olarak 43 (kırk üç) öğrenci ile eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Aynı yıl 12(oniki) kız ve erkek öğrencisini İlçemiz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bünyesinde yatılı olarak barındırmıştır.
1993 – 1994 öğretim yılında Suşehri Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfınca yaptırılan pansiyon binasına taşınmış ve Hz / A, Hz / B ve 9 / A sınıfları olmak üzere toplam üç sınıf olarak eğitim ve öğretimine devam etmiştir. Aynı zamanda pansiyon binası Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği 99 (doksan dokuz) yılığına Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Pansiyonun yönetimi ise Anadolu Lisesi Müdürlüğüne bırakılmıştır. Pansiyon binasında Devlet parasız yatılı ve Devlet Paralı Yatılı olarak barınan öğrenciler sadece okulumuz öğrencileri olmayıp, Suşehri Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Atatürk Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri de yararlanmaktadır. Pansiyonun paralı ve parasız yatılı öğrencisi kapasitesi 144 kişiliktir.
1994 – 1995 Öğretim yılında yine aynı pansiyon binasında eğitim öğretimine Hz / A, Hz / B, 6 / A, 6 / B, 7 / A sınıfları olarak devam etmiştir.
1993–1994 öğretim yılı ile 1994–1995 öğretim yıllarında Anadolu Lisesi olarak pansiyon binasında eğitim ve öğretim görülürken ilçemizde o öğretim yılında faaliyete geçen Anadolu Ticaret Meslek Lisesi de aynı binada iki öğretim yılı eğitim ve öğretimine devam etmiştir.
1994 Mali yılı içerisinde yapımına başlanılan Yalnızbağlar Mahallesi Hekim Sokak mevkiinde ilköğretim okulu tip proje inşaatı İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdürü ve Suşehrililerce Sivas İli Gölova İlçesi Can Köy nüfusuna kayıtlı değerli işadamımız Sayın Kazım AYAN Beyefendi ile görüşülmüş kendilerinin değerli katkıları ile (1.500.000.000-TL ) nakit para yardımı ile inşaat bitiminde okul isminin verileceği bir protokolle zamanın Sivas Valisi Aydın GÜÇLÜ ile imza altına alınmıştır. Binanın iki kat ve 11 derslik olarak inşaatı 1995 yılı Mayıs ayı ortasında tamamlanmıştır. Bina açılışı ise 15 Haziran 1995 Cuma Günü saat 10: 00 ‘ da Anayasa Mahkemesi Üyesi eski Sivas Valisi Lütfi Fikret TUNCER, Sivas Valisi Aydın GÜÇLÜ, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necati CANBEK, Değerli Büyüğümüz Kazım Ayan Beyefendi , zamanın Sivas Milletvekilleri, İlçemizde bulunan Okulların müdürleri idareci ve öğrenci grupları kalabalık bir protokol ve kıymetli Suşehrililerin katılımı ile açılış töreni yapılarak açılışı yapılmıştır. Aynı gün 1994 – 1995 Eğitim ve Öğretim Yılı sona ermiştir.
Okulumuz “KAZIM AYAN ANADOLU LİSESİ” ismi ile 1995 – 1996 eğitim ve öğretim yılına yeni binasında Hz-A , Hz-B, 6/A, 6/B, 7/A, 7/B, 8/A sınıfları ile başlamıştır. Okulumuz sınıf ve tesisleri ile hizmete yetmediği için yine okula ismini veren Değerli Büyüğümüz Kazım AYAN Beyefendi tarafından 1998 mali yılı HAZİRAN ayında üçüncü katını yaptırmıştır. İnşaat aynı yılın kasım ayı sonunda tamamlanmıştır. 1998 – 1999 Eğitim ve Öğretim yılı ARALIK ayında pansiyon binasında geçici olarak eğitimine devam etmek zorunda bulunan 5 (beş) sınıfımız okul binasına alınarak daha çok sınıflı daha rahat bir ortama kavuşmuştur. Okulumuz 3. kat inşaatı tamamen Değerli İş adamımız Kazım AYAN 18.000.000.000-TL katkıları yapılmıştır.
Okulumuz halen aynı binada eğitim ve öğretim faaliyetine devam etmektedir.

Okul Vizyonu

KAZIM AYAN ANADOLU LİSESİ her öğrencinin iyi bir üst eğitim kurumuna yerleşmesini ve sosyal becerilerini geliştirmesini, toplumsal ve milli değerleri yaşamasını benimsemiştir.

Buna göre yapılan çalışmalar için ek kaynak bulunacak aksaklıklar giderilecek,eğitim kalitesinden ödün verilmeyecektir.
Kalitemizin ölçüsü Üniversiteye giriş sınavı ve sosyal kültürel
alanda alınan başarılardır.

Ülkemize, en kaliteli öğrencileri KAZIM AYAN ANADOLU LİSESİ kazandıracak ve en başarılı Anadolu Liseleri arasında yerini alacaktır.

Okul Misyonu

Çağdaşlığın, teknolojinin, toplumsal yardımlaşmanın, milli değerlerin egemen olmasını sağlayacak, toplumun gelişmesine katkıda bulunacak ve yaratıcı düşünebilen insanlar yetiştirecektir.

Bu misyonu gerçekleştirmek için,
KAZIM AYAN ANADOLU LİSESİ bugün ulaştığı düzeyi aşarak eğitimde mükemmelliği ölçü alan eğitim kurumu olacaktır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 958
favori
like
share