linux windows aynı pc - aynı bilgisayara linux ve windows kurulumuWindows ve Linux işletim sistemlerini aynı bilgisayarda kullanmak için pek çok yol var. Ancak Linux kurulu bir bilgisayarda aynı anda Windows işletim sistemini çalıştırmak Linux'a geçmek isteyen pek çok Windows kullanıcısının hayal ettiği bir şey olsa gerek. İşte, Linux kullanmak isteyen ama bazı nedenlerden dolayı Windows'tan vazgeçemeyenler için Linux ve Windows'u aynı anda çalıştırma yöntemi...


Adım 1: Gerekli yazılımı yüklemek
1. Linux kurulu sistemimizde aynı anda Windows'u da kullanabilmek için ihtiyacımız olan yazılım Virtualbox. Öncelikle buradan yazılımın Linux dağıtımımıza uygun olan sürümünü (şu an 1.5.6 sürümü) bilgisayarımıza indirelim. (Ek: Virtualbox Sun Microsystems tarafından satın alındığından dosya indirme linkleri Sun sunucularına taşındı.)
Alternatif: Pek çok Linux dağıtımında, VirtualBox paket depolarında hazır bulunuyor. Bu nedenle önce paket yöneticinizde "virtualbox" kelimesini aramanızı tavsiye ederim. Böylece kurulum daha pratik olacaktır...
2. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak programı kurduktan sonra konsolu açıp yönetici yetkisi aldıktan sonra şu komutu çalıştırmalısınız: $ adduser kullanıcı_adınız vboxusers (Ubuntu kullanıcıları komutun başına sudo ekleyerek yönetici yetkisiyle işlem yapabilirler)
3. Açık tüm programlarınızı kapattıktan sonra oturumunuzu kapatıp yeniden giriş yapın. Artık Virtualbox yazılımını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Adım 2: Windows kullanmak için hazırlık
VirtualBox uygulaması Sistem Araçları menüsüne yerleşmiş oluyor. Bu menüden yazılımı çalıştırabilirsiniz.Sanal sabit disk hazırlamaSanal sabit disk hazırlama -1

Sanal sabit disk hazırlama -2Sanal sabit disk hazırlama -3Sanal sabit disk hazırlama -4Sanal sabit disk hazırlama -5Sanal sabit disk hazırlama -6


1. "New" butonuna basın
2. Os Type (işletim sistemi tipi) olarak "Windows XP" seçin ve sanal bilgisayarınızın adını yazın (Örn: WinXp)
3. "Next"e basın. Bu ekranda hafıza boyutunu ayarlayacağız. Windows çalıştırmak için en az 256 MB bellek ayırmanız gerekiyor.. Ancak tavsiyem 512 MB bellek ayırmanızdır.
4. "Next"e bastığınızda sistemimiz için bir sabit disk seçmek için bir menü ekrana geliyor. Burada "New" butonuna basarak yeni bir disk oluşturmamız gerekiyor. 4a. "Next"e basıyoruz.
4b. "Fixed-size image" seçeneğini seçip "Next"e basıyoruz.
4c. 6 GB alan sıradan bir Windows işletim sistemi için yeterlidir. Ancak sisteminize kurmanız gereken yüksek boyutlu yazılımlar varsa boyutu arttırabilirsiniz... Boyutu seçtikten sonra yine "Next"e basıyoruz
4d. Son olarak "Finish" butonuna basarak sabit diskimizi oluşturma işlemini bitiriyoruz.
5. Oluşturduğumuz sabit diskin ismi ekrana gelmiş oluyor. Sırayla "Next" ve "Finish" butonlarına basarak işlemi tamamlayabiliriz.
Sanal makinemiz artık hazır. Fakat bazı ayarlar yapmakta fayda var. Bunun için Virtualbox ana penceresinde Sanal bilgisayarımızın ismini seçip "Settings" butonuna basıyoruz.
1. 'General' bölümünde "Video Memory Size" çubuğunu 64'e getiriyoruz. (Sanal video kartımıza atayacağımız bellek)
2. 'CD/DVD-ROM' bölümde "Mount CD/DVD Drive" seçeneğini işaretliyoruz.
3. 'Audio' bölümünde "Enable Audio" kutusunu işaretleyip açılır menüden 'OSS Audio Driver' seçeneğini seçiyoruz.
4. 'Remote Display' bölümünde "Enable VRDP Server" seçeneğini işaretliyoruz.
Ayarlarımızı da yaptıktan sonra sıra Windows işletim sistemini sanal bilgisayara kurmaya geldi. Windows XP kurulum CD'sini sürücümüze taktıktan sonra sanal bilgisayarımızı seçip Start butonuna basıyoruz. (Windows'un nasıl kurulacağından bahsetmeyeceğim)
(Not: Sanal işletim sistemini başlattıktan sonra Virtualbox penceresine faremizle tıkladıktan sonra imlecin kontrolü sanal bilgisayara geçiyor. Eğer imleci Linux işletim sisteminin kontrolüne geri almak isterseniz klavyenizsin sağındaki CTRL tuşuna basmanız yeterlidir...)
Adım 3: Sanal Windows'u ayarlama
Windows işletim sistemini sanal bilgisayarımıza kurduktan sonra sistem kendini yeniden başlattığında VirtualBox "Devices" menüsünden Install Guest Additions seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Bu kurulumu da yaptıktan sonra sanal bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. (Bu adımdan sonra fare imlecinin kontrolünü geri almak için her defasında CTRL tuşuna basmaya gerek kalmıyor)
Windows ve Linux'u tek masaüstünde birleştirin
Artık sıra son adımda. İlk yapmanız gereken Linux işletim sisteminizin Masaüstü Efektleri'ni kapatmak. Ardından VirtualBox Machine menüsünden Seamless Mode seçeneğini seçerek, iki işletim sistemini birbiri ile birleştirebilirsiniz.


Tek masaüstünde Linux ve Windows

İpucu: Bu işlemden sonra Windows görev çubuğu ekranın altında belirecektir. Linux menünüz ekranın altında kalıyorsa, Windows görev çubuğunun üzerine sağ tıklayıp "görev çubuğunu kilitle" seçeneğini seçerek görev çubuğunun kilidini kaldırdıktan sonra, çubuğu ekranın üstüne taşıyabilirsiniz... Uyarı: Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Sanal bilgisayarınızı da çalıştırmanız gerekiyor. Sanal bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda otomatik olarak Seamless mode (uyum modu) ile başlayacaktır.alıntı...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2074
favori
like
share
mndrk Tarih: 24.03.2011 00:31
Konuyu Hortlatip Gideyim : ) Birden fazla Isletim Systemini ayni Anda Kullanmak icin vMware Workstation Windows Yuklu PC nize Kurup Ayni anda istediginiz isletim Systemini Kullanabilirsiniz.
alp-perss Tarih: 19.07.2009 12:10
teşekkürler eline sağlık
FreddyKrueger Tarih: 19.07.2009 11:26
[QUOTE=alp-perss;3579708]bu linux kullanırken windows kurmak için.ya windows kullanırken (vista)linux nasıl kurarız.bunun proğramı ayrı mı acaba?

[url]http://www.main-board.com/linux/249318-windows-kurulu-bilgisayara-linux-kurma.html[/url]
alp-perss Tarih: 19.07.2009 11:09
bu linux kullanırken windows kurmak için.ya windows kullanırken (vista)linux nasıl kurarız.bunun proğramı ayrı mı acaba?