Süleyman Demirel Fen Lisesi - Kahramanmaraş
tlf kod - 344
tlf - 237 68 37
fax - 237 64 19
adres - ADANA ASFALTİ ÜZERİ BÖLGE TRAFİK YANİ 6.KM
KAHRAMANMARAŞ

Süleyman Demirel Fen Lisesi
Kahramanmaraş ilimizde bulunan özel bir lisenin devrettiği bir yerleşime kurulmuş olan Fen Lisesidir. KSDFL kisaltmasi ile de anilan Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi ÖSYM'nin çeşitli yıllardaki verilerine göre, Turkiye'nin en seckin 100 lisesi arasinda yer almaktadir. Ayrica, Kahramanmaraş ilindeki en iyi sayısal ortalamasının olduğu lisedir.

Tarihçe
Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi'nin 1993 yilinda egitim-ogretime basladigi ilk bina. 2005 yilina kadar kullanilmis, 2008 yilinda yerine yenisi insa edilmistir.
Ana egitim binasina ek olarak, 2002 yilinda tamamlanan spor kompleksi, yurt ve lojmanlarla birlikte KSDFL yerleskesinin gorunumu
2008 sonunda hizmete giren KSDFL ana egitim binasi

Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi binası 1988-1989 öğretim yılında şahıslarca Özel Doğu Akdeniz Lisesi olarak açılmıştır. Özel Doğu Akdeniz Lisesi faaliyetlerine 1992 yılında son verilmiştir. 1992-1993 öğretim yılı kapalı kalmıştır. Özel okulun kapatılmasıyla boş kalan bina ve bağlı arsaları M.E.B.'nin girişimleriyle kamulaştırılarak tapusu maliye hazinesi adına tescil edilmiştir. Bina ve bağlı arsaları M.E.B. Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi'ne tahsis edilmiştir. Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi 13 Eylül 1993 günü açılmıştır. 1993-1994 öğretim yılında KSDFL 95 öğrencisi ile eğitim öğretime baslamistir.

Ulaşım ve Konum

KSDFL yerleşkesi Kahramanmaraş - Adana yolu üzerinde kurulmuştur. Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 6 km'dir. Şehir merkezine ulaşım okul önünden geçen şehir içi dolmuş hatları ile sağlanmaktadır. Kahramanmaraş dışından ulaşım için şehirler arası otobüsler veya havayolu kullanılabilir. Şehirler arası otobüs terminali 3 km uzaklıkta Kahramanmaraş Havaalanı ise 8 km uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul'dan Kahramanmaraş'a her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Otobüs terminali ve havaalanından KSDFL yerleşkesine ulaşım dolmuş ve ticari taksilerle sağlanmaktadır. KSDFL yerleşkesi ayrıca KAFUM (Kahramanmaraş Fuar Merkezi), Sabancı Kültür Merkezi, Aquapark gibi aktivite alanlarının yer aldığı Kahramanmaraş fuar ve kültür parkı bölgesine oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Kahramanmaraş Atatürk Parkı 140 bin metrekare alanı ile bölgenin en büyük parklarından bir tanesidir. Içerisinde fuar alanı, müze, cafe, lokanta, luna park, oyun parkları, masal kahramanları, piknik alanları, akvaryum, suni gölet ve gölet içerisinde bir de minyaturk tarzi kale bulunmaktadir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 683
favori
like
share