Sarıgöl Milli Egemenlik Çok Programlı Lisesi - Manisada Bulunan Liseler
1958 Yılında kurulan Sarıgöl Ortaokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği ilk yönetim kurulu başkanı Mehmet ŞENMEN İlçemiz halkından Nuri TALAN’dan Sarıgöl Hendekaltı mevkiindeki (Şimdiki Mimar Sinan Mahallesi Alaşehir Caddesi Üzerindeki) 5330 metrekarelik arsayı okul yaptırmak için hibe olarak almıştır.

1959 Yılında İlçemiz Kaymakamı Nihat EDİZ’in öncülüğünde okul binasının temeli dernek tarafından atılmıştır. Okul binası bir kat üzerine inşa edilmiş, 1962 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Şevket Raşit HATİPOĞLU tarafından Sarıgöl Ortaokulu ismi ile eğitim-öğretime açılmıştır.

Ancak eğitim-öğretim ihtiyacının artması ve ortaokuldan mezun olan öğrencilerin lise için Alaşehir’e ve diğer ilçe ve illere gitmesinin zorluğu, lise seviyesindeki eğitim-öğretim ihtiyacının doğmasına neden olmuştur. 1969 yıllarında Sarıgöl Ortaokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği ve İlçe halkının yardım ve desteği ile okulun ikinci katının inşaatına başlanmış ve 1973 yılında binanın üst katı tamamlanarak Sarıgöl Lisesi olarak orta ve lise çağındaki öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Sarıgöl Lisesi diye bilinen Okulumuzun adı 01/09/1999 yılında Sarıgöl Çok Programlı Lisesi, aynı yılın kasım ayında ise Okulumuzdan mezun olup askeri görevini yaparken şehit düşmüş Esin AKAY’ın adı da eklenerek Sarıgöl Şehit Esin Akay Çok Programlı Lisesi olarak değiştirilmiştir.

2001 Yılı güz döneminde ise Okulumuzun bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise açılmıştır. Daha sonra 2003 yılında Okulumuza ismi verilen Şehit Esin Akay’ın babasının İlçemizde kendi imkanları ile bir ilköğretim okulu yaptırmasından sonra şehit Esin Akay’ın ismi bu okula verilmiş ve Okulumuzun ismi Sarıgöl Milli Egemenlik Çok Programlı Lisesi olarak değiştirilmiştir. Okulumuzda halen Genel Lise, Yabancı dil Ağırlıklı Lise, ve Meslek Lisesinin Çocuk Gelişimi, Giyim-Üretim bölümleri ile eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Şu anda devam edilen 2008/2009 öğretim yılında Okulumuz bünyesinde toplam 456 öğrenci ve 26 kadrolu öğretmen bulunmaktadır.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: MANİSA / SARIGÖL
Adı: SARIGÖL MİLLİ EGEMENLİK ÇOK PROGRAMLI LİSESİ
Adresi: AŞAĞI KOÇAKLAR MAHALLESİ
Telefon Numarası: 2368672144
Faks Numarası: 2368671044


[url]http://www.sarigollisesi.k12.tr/[/url]

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1506
favori
like
share