Selülit, kısaca, derideki yapının bozulup, yağ dokularının su, tuz ve metabolizma atığı maddelerle dolarak şişmesi anlamına geliyor. Bu durum, lenf ve hücrelerarası sıvının birikmesine yol açıyor ve deriyi portakal kabuğu görünümüne büründürüyor. Dolaşım bozukluğu, kalıtım, yaş, cinsiyet, hormonal düzensizlik, hareketsizlik, iklim koşulları, psikolojik etkenler gibi pek çok oluşum nedeni var. Şişman zayıf dinlemiyor, sadece yerleştiği bölgeler değişebiliyor. Zayıflarda daha çok baldır ve kalçalarda; şişmanlarda ise, göbek, baldırlar, göğüsler, kollar, boyun ve dizin iç bölümlerinde görülüyor.

Yeterli uyuyun. Uyku sırasında enerji yenilenir, zehirli maddeler vücuttan atılır, dokuların beslenmesi düzelir ve hücre metabolizması normale döner.

Stresli olmayın. Stresliyken vücut insulin salgılar. Bu durum vücutta yağ ve şeker birikimine yol açar.

Kilonuzu sabit tutun. Sık aralıklarla yüksek miktarda kilo alıp vermek deride esneklik kaybına neden olur. Bu durum deri yapısını bozar ve selülit oluşumuna zemin hazırlar.

Gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle idrar söktürücü ve müshil ilaçlarını doktor tavsiyesi ile kullanın. Selülit, vücuttaki su-tuz dengesi değişikliklerine son derece duyarlıdır. İlaçların kötü kullanımı bu dengeyi bozabilir.

Güneşlenirken dikkatli olun. Fazla güneşlenmek cildin yaşlanmasına ve direncinin azalmasına neden olur. Sıcak saatlerde (12-16 arası) güneşlenmeyin ve mutlaka güneşten koruyucu bir ürün kullanın.

Kan dolaşımını engelleyen nedenlerden uzak durun. Kan dolaşımındaki yavaşlamalar ve düzen bozuklukları selülitin oluşmasında çok etkilidir. Bu yüzden:

Vücudunuzu çok sıkan giysiler giymeyin.
Sürekli yüksek topuk kullanmayın.
Kambur durmayın.
Kabızlık sorununuz varsa tedavi olun.
İyi soluk alıp verin. Göğsünüzü iyice şişirerek burnunuzdan derin ve yavaşça soluk alın ve yine burnunuzdan yavaşça geri verin. Dokuların bol oksijenle dolması, yanma işlemini hızlandırarak zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, selüliti engeller.

Aromaterapi yapın. Selüliti engellemeye yarayacak en etkili yağ özleri greyfurt, portakal ve limon yağlarıdır. Çok konsantre oldukları için sadece 2 ya da 3 damla uygulayın.

Günde en az 1,5 litre su için. Su, hem vücudu zehirli atıklardan temizler hem de selülitli dokulardaki tuzu atarak bu dokuları temizler.

Tuzu azaltın.T uz ve sucuk, sosis gibi tuzlu yiyecekler dokularda su tutulmasına neden olur.

Proteinli gıdaları tercih edin. Protein yönünden zengin yiyecekleri sindirme sırasında vücut fazla enerji harcar. Bu da sağladıkları kaloriyi azaltır.

Bol bol meyve ve yeşil sebze yiyin. Meyve ve yeşil sebzeler dokulardaki zehirli artıkların atılmasında son derece etkilidir.

Patates, pirinç gibi nişastalı yiyeceklerle yağlı yiyecekleri bir arada yemeyin. Nişasta fazla miktarda insulin salgılanmasına neden olur bu da yağların organizma içine iyice yerleşmesine yol açar.

Sigara, kahve, alkol, gazlı ve kolalı içecekler içmeyin. Çikolata, kuruyemiş, muz, yağlı, bol salçalı ve baharatlı yiyecekler yemeyin.

Selülitle savaşmakta kararlıysanız mutlaka düzenli spor yapmalısınız. Haftada bir kez 2 saat yürümek yerine, her gün 45 dakika yürümek çok daha faydalıdır. Selülite karşı en etkili sporlar, yürüyüş, yüzme, jimnastik gibi kan dolaşımını artıracak, bacak ve kalçalarınızı kuvvetlendirecek özellikte olanlardir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 734
favori
like
share
casper Tarih: 28.11.2005 22:49
ebrulycim teşekkürler bilgiler için
SU-PERISI Tarih: 23.11.2005 11:27
teşekkürler ellerine sağlık paylaşım için arkadaşım
TUANA Tarih: 17.11.2005 06:59
kahve, gazlı ve kolalı içecekler içmeyin. Çikolata, kuruyemiş, muz, yağlı, bol salçalı ve baharatlı yiyecekler yemeyin.

bunlardan uzak durmak mümkün mü hele kahve ve çikolatadan :18:
mONikA Tarih: 15.11.2005 23:03
benim yöntemim daha farkli :85: ama spor tabiiki olmadan olmaz yöntemlerden bitanesi BOL BOL YÜZÜN KARDESLER :89:
demet Tarih: 15.10.2005 01:32
çok saol paylaşımın için ama tüm bunarı uygulamak ölümm :46:
MAIN-ASLI Tarih: 06.10.2005 17:04
Tesekkürler canim ablam :23:
fiLiz Tarih: 31.08.2005 16:33
Sigara, kahve, alkol, gazlı ve kolalı içecekler içmeyin. Çikolata, kuruyemiş, muz, yağlı, bol salçalı ve baharatlı yiyecekler yemeyin.

sigara, kahve ve cikolatasiz günüm gecmio
simdi yok ama yandik desenize :6: :19:
Wish Tarih: 31.08.2005 00:09
selülit denilince aklima hemen televole ve benzeri programlar geliyor ...
sigara, cay, dengesiz beslenme, az uyku, stres derken mlsf kacinilmaz oluyor selülit, e bu yasam sartlarinda daha da mi olmasin dimi :10:...neyse ki spor yaparak biraz dengeyi tutturuyorum :23:
eBRuLy Tarih: 30.08.2005 23:59
FaDiK cim bizde spor yapalim bol bol selülit melülit kalmaz :46: