Pamuk Çiçeği - Çiçek Çeşitleri - Çiçek Hakkında


(Diğer adları: Aknilüfer, Beyaz sugülü, Sugülü, Suzambağı)
Ebegümecigiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen ama Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya anakaralarında yaygın biçimde yetişen Lavatera cinsi bitkilerin 25 kadar türü bulunmaktadır. Bu cinsten bitkilere bilimsel adı, on yedinci yüzyılda İsviçre’de doğabilimci ve doktor olarak etkin biçimde çalışan Lavater kardeşlerin adlarından esinlenilerek verilmiştir. Kitabımıza örnek olarak aldığımız Pamukçiçegi (L.rosea., 60-120 cm. kadar boylanabilen biryıllık dayanıklı otsu bitkidir. Ülkemizde de doğal çırak sıkça yetişen bu türün üç parçalı açık yeşil renkli, kalp ya da böbrek biçimli yaprakları vardır. Yaprak koltuğundan çıkan ve temmuz ayından sonbahardaki

ilk donlara kadar bol bol açan pembe ya da beyaz renkli yalınkat ama gösterişli çiçekleri 510 cm. genişlikte olur. Pamukçiçegi bitkisi, mevsimlik biryıllık) bitki olmasına karşın, bahçelerde fazla yüksek olmayan çitleri oluşturmaya yarar. Şaşırtıcı güzellikteki iri ve gösterişli çiçekleri de, makbul kesme çiçeklerden sayılır.

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

Pamukçiçegi bitkisi bol güneşli ortamlarda ve sıradan ama organik madde yönünden zengin bitek bahçe topraklarında iyi gelişir. Tohumlanyla üretilen bitki şaşırtılmay: hiç sevmez. Bu nedenle tohumları, ilkbaharda bahçe toprağı işlenecek duruma gelince, kazılan ve tırmıkla düzeltilen toprağa 60′ar cm’lik aralıklarla ekilir. Pamukçiçegi, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan bitkilerdendir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 591
favori
like
share
sahin2 Tarih: 19.07.2009 20:37
ilginç ilk kez duyuyorum