Beşinci Hastalık - Beşinci Hastalık Nedir - Beşinci Hastalık Tedavisi

Hafif genel durum belirtileri ve yanaklarda başlayıp öncelikle kol ve bacaklarda açık kısımlara yayılan döküntüyle ortaya çıkan akut bulaşıcı bir virüs infeksiyonudur.

En sık ilkbahar aylarında görülür. Çocuk ve ergenlerde lokalize salgınlar sık görülür. Bulaşma solunum yolu ile olmaktadır.

Belirtileri :

Kuluçka süresi 4-14 gündür. Düşük ateş, hafif kırgınlık ve yanaklarda tokat atılmış gibi bir kırmızılık görüntüsü tipik belirtilerdir. Bir iki gün içinde kollar, bacaklar ve gövdede en belirgin olan ve genellikle avuç içi ile ayak tabanlarını tutmayan simetrik bir döküntü ortaya çıkar. Döküntüler birleşme eğilimindedir. Hafif kabartılı alanlar ve dantelsi bir görünümdedir, genellikle kolların açıkta kalan bölümünde en belirgindir.

Hastalık genellikle 5-10 gün sürerse de döküntü bundan sonra haftalarca yineleyebilir, güneş ışığı, egzersiz, sıcaklık, ateş veya duygusal stresle alevlenebilir.

Bazen bu hastalığın görüldüğü erişkinlerde eklemlerde haftalar-aylar boyu geçmeyen ya da yinelenen hafif ağrı ve şişmeler olabilir. Bağışıklık eksikliği olan hastalarda uzun süren infeksiyonlar ile ağır anemi (kansızlık) olabilir. Gebelik döneminde geçirilmesi fötüste bazen ölü doğum veya ağır anemilere sebep olabilir.

Tedavisi :

Klasik bir tedavisi yoktur, yalnızca belirtilere yönelik tedavi verilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 403
favori
like
share