Büyük aşklarla başlayan evlilikler bile zamanla monoton bir hale dönüşebilir. Bunu önleyebilmek de sizin elinizde...

Evliliğiniz ilk zamanlardaki coşkusunu yitirmiş olabilir. Ancak çiftlerden her biri eğer birbirinden bağımsız hayatları olduğunu kabul ederse monotonluğu engellemede en büyük adımı atmış olurlar. Elbette evlilikte sorunlar yaşanacaktır. Bu sorunları boşanarak halletmek yerine, kendi çabalarınızla mutlu bir beraberlik sürdürebilirsiniz.

Geleneksel Roller
Kadın ve erkek evlendikten sonra birbirlerini birey olarak tanımak yerine geleneksel rollere uygun kalıplar içerisine sokmaya çalışarak, eşlerin o şekilde hareket etmelerini isterler. Bu davranış kalıplarına giren kişinin de hayal kırıklıkları ve mutsuzluklar yaşaması kaçınılmazdır. Evlenen çiftlerin kendilerine ait bir hayatları olduğunu unutup sadece birbirlerine odaklanmaları, problemlerin asıl nedeni. Bu durum evliliği giderek boğucu bir hale getirir. Bunun yerine eşinizle tanışmadan önce nasıl bir hayatınız varsa onu sürdürün.

Ona destek olun
Kendinize ve ailenize zaman ayırın, arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. Böylece hem evliliğin sorunları arasında boğulmaz hem de kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz.
Eşinizle birlikte işlerinizde başarılı ve bağımsız olabilirsiniz. Yaptığı işler konusunda onu sürekli eleştirmek yerine, kendi fikirlerinizi söyleyerek onun en büyük destekçisi olun. Bu şekilde davranmanız onu çok mutlu edecektir. İş dışında da onu rahatlatmak ve iş hayatının verdiği stresten kurtarmak için başbaşa ya da farklı arkadaşlarınızla organizasyonlar yapın. Örneğin yakın arkadaşlarınızı yemeğe davet edin.

Kendinzi ifade edin
Evlenmeden önce ya da evliliklerin ilk yıllarında aşkın verdiği coşku eşinizin bir çok olumsuz yönünü görmezden gelmenize neden olur. Fakat zamanla küçük problemler bile çiftler arasında büyür, katlanılmaz bir hal alır. Bu problemleri ağız dalaşına girmek ya da onu bırakıp gitmek yerine aranızda çıkan tartışmalara daha ılımlı yaklaşıp kendinizi ona daha iyi ifade etmelisiniz. Aranızdaki sorunları görmezden gelmek yerine, o sorunları çözmeye yönelik konuşmalar yapmalısınız. Unutmayın ki, evlilik sadece iki kişinin birlikte yaşıyor olması değildir. Eşinizin özelliklerini beğenmiyor olabilirsiniz fakat kabullenebilirsiniz. Evlilik bunu gerektiren bir kurumdur...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 418
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 30.12.2007 10:54
emeğine sağlık
ümran Tarih: 01.09.2005 01:06
COK GÜZEL INSALLAH ALLAH HERKEZE BÖYLE BERABERLIK NASIP EDER
ELLERINE EMEGINE SAGLIK ARKADASIM
FadiK Tarih: 30.08.2005 23:33ne güzel ALLAH herkeze böyle iliskiler nasip eylesin