islamiyete göre kız çocukların önemi

Resûl-i Ekrem (s.a.v.): "Her kim kız çocuğu olur da onu terbiye eder ve terbiyesini güzel eder ve gıdâ verir ve gıdâsını güzel verir ve Allahu Teâlâ'nın kendisine verdiği nimetlerden ona da bolluk göserirse, o kız çocuğu onun için bereket ve Cehennem'den kurtarıp Cennet'e gitmesi için bir kolaylık vesilesi olur." buyurmuştur. (İhya: 2.c.s:137)

"Her kim iki kız çocuğu olur ve yanında bulundukları müddetçe onlara hüsn-ü muâmelede bulunursa, mutlaka onlar, o adamı Cennet'e götürür."

"Kimin iki kız çocuğu veyâ iki kız kardeşi olur da maişetlerini güzelce sağlarsa, onunla ben, Cennet'te şöylece berâberiz."

"Kim ki, müslümanların çarşısına gider, oradan bir şey alır eve gelir ve bunu çocuklarına verirken, erkekleri değil de, kızları tercih ederse, Allah o kimseye rahmetle bakar. Allahu Teâlâ, kime rahmetle bakarsa, ona azâb etmez."

"Çarşıdan turfanda bir şey alıp evine getiren kimse, onu çocuklarına yedirinceye kadar onlara sadaka taşımış gibidir. Eve geldiğinde, erkeklerden evvel kızlara versin. Kadın kısmını sevindiren, Allah korkusundan dolayı ağlamış gibidir. Allah korkusundan ağlayan kimsenin bedenini Allah, Cehennem'i harâm eder. (İhya 2.c.s:138)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6708
favori
like
share