Doğru gömlek seçimi yapabilmek, bir erkeğin gardırobunu oluşturmasındaki temel taşlardan biridir. Gömlek seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Gömlek seçimlerinizde vücudunuzun fiziksel özellikleri ile gömleğin modeli arasında bir denge oluşturmalısınız. En çok dikkat etmeniz gereken boynunuz ve gömleğin yaka modelidir. Bu oran çok önemli; boynu kısa bir erkeğin yaka ayağı yüksek ve büyük, uzun yakalı modelleri kendisi için seçmemesi gerekir. Yanlış seçim fiziksel özelliklerinizin doğru yansıtılmamasına neden olacaktır. Satın alacağınız gömleğin üzerinizde kusursuz bir duruş sergileyebilmesi için bazı temel kurallara özen göstermeniz gerekir.Bir gömleğin mükemmeliği hakkında size en doğru fikri yakası verir. Yaka hertürlü kullanımda yani kravatla ya da açık olarak rahat bırakılmışken dahi formunu kaybetmemeli, kırılma ve bükülmeler göstermemelidir. Bu ütü ve kolayla değil, özel dikim teknikleri ve doğru iç malzeme seçimleri ile sağlanır. Ön pat üzerinde bulunan düğmeler arasında kumaş düz durmalı, torbalanma yapmamalıdır. Ayrıca düğmeler vücudunuz tarafından açılma yapacak kadar gerilmemeli. Gömleğinizin bedeni vücudunuzun hatlarını deforme etmeyecek rahatlıkta olmalı, gömlek koltukaltlarınızda ve belinizde balonlar oluşturmamalıdır.
Gömlek kol boyunuz, bileğinizin bitimi ile birlikte sona ermeli, el ayası üzerine devam etmemelidir. Şık bir görünüm için gömlek kol boyu ceketinizin kol boyundan bir santimetre kadar uzun olmalıdır. Gömlekte düğmeli takalı gömlekler daha çok rahat giyim alanlarında tercih edilir. Çeşitli blazer ceketler içinde kulüp desenli kravatlar ile de kullanılabilir ancak takım elbiselerle birlikte tercih edilmemelidir.

Takım elbise ve resmi ceket kullanımlarında daha çok klasik yakalı, İtalyan yakalı, iğneli ya da yaka altından biritli modeller tercih edilmelidir. İğneli ve yaka altından biritli modeller kravatın daha formda durmasını ve şık görünmesini sağlar.Hırka, gömlek, pantolon, ayakkabılar, ve çanta: Gucci

Beyaz gömlek için can simidi demek yanlış olmaz. Beyaz gömlek, resmi bir takım elbise için vazgeçilmez, jean kullanımlarında ise kusursuz bir tamamlayıcıdır. İsminizin baş harflerini veya size özel bir monogramı gömleğinizin sol göğüs bölümü veya kol manşetinize işleterek kişiselleştirebilirsiniz.

Seremoni gömleklerinde yaka modeli ne olursa olsun papyon ile birlikte kullanılacaksa düğmeler gizli olmalıdır. Bazı modellerde özel düğme efektleri kullanılır. Bu tür kullanımlarda efekti sağlayan düğmeler görünür biçimde, kapanışı tamamlayan düğmeler ise gizli kalmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1157
favori
like
share
eminim12 Tarih: 30.08.2009 01:26
SPOR GİYİNDİĞİM İÇİN DAR KESİM GÖMLEKLERİ TERCİH EDİYORUM
selcukbrs Tarih: 30.07.2009 11:23
ben genelde gömleklerde dar kesim alırım
myigitsoy Tarih: 21.07.2009 02:02
Evet hakkaten doğru şişmanların sport gömlek giycem sevdasıda olmasın :=)) benim gibi

Yok işte clasik takılın abi :=))