Bir çok aile çocuğunu parmak emme alışkanlığından kurtaramıyor. 5 yaşına gelse bile biberonla süt içen, emziksiz uyuyamayan çocuklar dert olmaktan çıkıyor.

Pek çok çocuk emzik, parmak ya da biberon emme alışkanlığını bırakmak istemiyor. Aşağı yukarı 3 yaşına kadar devam eden bu alışkanlık daha da uzayınca, aileler telaşa kapılıyor. Kimi 1-2 yıl daha beklemekten yana, kimi hemen bir çözüm bulmaktan. İşte size bu sorunu çözmek için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta:

* Profesyonel yardım alın. Gece gündüz uğraşıp bu alışkanlığını kırmayı başaramayabilirsiniz.
* İşin içine ne kadar çok insanı dahil ederseniz (diş hekimi, yakınlar) bırakma konusunda motivasyon o kadar büyük olur. Bazen hiç tanımadığınız bir kişinin uyarısı bile çocuk tarafından ciddiye alınıp caydırıcı olabilir.
* Çocuklar alışkanlıklarını bir anda terk etmezler; bunu kendilerinin istemeleri gerekir. Gereksiz yere zorlamayın ve uygun zamanı bekleyin. Aşırı zorlamalar ters tepebilir.
* Çocuğunuza büyüdüğünü vurgulayın. Büyük olma isteği çocukluktan kalma alışkanlıkları terk etmesini kolaylaştırır.
* Çocuğunuzun ağzını meşgul etmek için yedek malzemeler temin edin. Meyve ve sebzeleri ilginç şekillerde soyarak onun eline tutuşturun.
* Emzik kullanıyorsa, sınırlandırma getirin. Başarısında bolca övün.
* Biberon eğlencesini azaltın. Süt ve meyve suyu yerine biberonuna su doldurun.

Kaynak: Pazar Postası

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 704
favori
like
share
Wish Tarih: 13.10.2005 00:51
ayni sorun bende de var, uyurken biri agzinda biri elinde yedek, gece birini düsürünce yedegi aliyor uyku arasinda agzina...eninde sonunda zor da olsa vazgecirecegiz artik, baska yolu yok :85:
mollycan Tarih: 19.09.2005 10:27
bende bi emzik tiryakisi var, bakalim nasil vazgecirecegiz (biri agzinda ve ellerinde de birer tane) :89:
FadiK Tarih: 31.08.2005 01:01
ellerine saglik tesekkürler