Serbest
Vücudunuza olan etkisi: En hızlı stildir. Popo, karın ve omuz bölgenizi sıkılaştırır. Tüm stiller içerisinde sırtı en çok güçlendiren gene bu stildir.

Yakılan kalori: Yüzme, vücuttaki ana kas gruplarının tamamını birlikte kullandığından, kalori yakmak açısından etkilidir. Serbest stilde iyi yüzenler her 10 dakikada 100 kalori yakabilirler ki bu, koşuda yakacağınızdan daha fazladır.

Nasıl yapmalı: Eğer hızlı yüzmek istiyorsunuz, özellikle bacaklarınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca elinizi asla düz bir hat dahilinde çekmeyin, bunun yerine suyun altında büyük bir S yapın.


Kurbağalama
Vücudunuza olan etkisi: Akciğerlerinizi geliştirir. Göğüs kaslarınızı, bacaklarınızın iç kısımlarını çalıştırır, omuz, kol, bacak ve sırt kaslarınızı sıkılaştırır.

Yakılan kalori: Kurbağalama diğer stillere oranla daha az kalori yakar, 10 dakikada 60 kalori kadar. Ancak bu stil daha ziyade uzun mesafeli yüzme sırasında kullanılır ve bu nedenle kalp ve akciğerler için çok yararlıdır.

Nasıl yapmalı: Isınmayı asla kurbağalamayla yapmayın. Yaparsanız, diz ve sırtınızda ağrılara sebep olabilirsiniz. Bunun yerine serbest ya da sırtüstünü deneyin.

Kurbağalama yüzerken, hızlı gitmek istiyorsanız, geniş kol hareketlerini unutun. Bunun yerine daha kısa kol hareketlerini deneyin ve elleriniz asla omuzlarınızın arkasına geçmesin. Kollarınızı mümkün olduğunca ileri doğru esnetin ve bacaklarınızı kendinize doğru çekerken, topuklarınızı olabildiğince uzun süre boyunca ayırmadan tutun.

En sık yapılan hatalar ve yaralanmalar: Yüzerken, başınız suyun üzerinde gitmek sırtınız ve boynunuz için iyi değildir. Ayrıca, bacaklarınızı açarken, diz ya da ayak bileğini çevirmeniz de sırt ve diz problemlerine sebep olabilir.

Sırtüstü
Vücudunuza olan etkisi: Karnınızı, poponuzu, kol, bacak ve omuzlarınızı sıkılaştırır. Günü masabaşında geçirenlerdenseniz, bu stilden özellikle faydalanacaksınız demektir çünkü kalça fleksör kaslarınızın gerilip uzatılmasına yardımcı olur.

Yakılan kalori: 10 dakikada 80 kalori yakabilirsiniz. Kolay nefes alma şekli ve kasların farklı kullanımı sırtüstü stili çekici kılan özellikler arasındadır.

Nasıl yapmalı: En yüksek hızı sağlamak için yukarı değil, ayaklarınızın üzerine bakın ve başınızı sabit tutun. Kollarınızı suya iyice baturarak, suyun altında S çizin. Kolunuzdan suyun yüzeyine çıkan ilk kısım küçük parmağınız olsun. Omurganızın uzaması ve eklemlerinizin açılması için suda uzunca bir süre kalın.

En sık yapılan hatalar ve karşılaşılan yaralanmalar: Hızlı yüzmek istiyorsanız, suyun yüzeyinde kalmalısınız. Eğer başınızı çok kaldırırsanız, o zaman kalçanız suya batar. Bu da sırtınızda gerginliğe sebep olur. Başınızı suya bırakarak ona gevşeme süresi sağlayın. Bu arada da çenenizi göğsünüze doğru indirerek ayaklarınıza bakın.

Kelebek
Vücudunuza olan etkisi: Vücudunuzun üst kısmını güçlendirir, göğsünüzü, karnınızı, kol ve sırt kaslarınızı sıkılaştırır. Vücudu esnetir ve esnekliği artırır.

Yakılan kalori: Yüzme stilleri içerisinde en zor olanı budur ve en çok kaloriyi de gene kelebekleme yakar: 10 dakikada 150 kalori.

Nasıl yapmalı: Kelebeklemeyi öğrenmek için ders almakta fayda vardır. Diğer üç stilde gerçek anlamda uzman olmadan denenecek bir stil değildir.

En sık yapılan hatalar ve karşılaşılan yaralanmalar:Vücudunuzun üst kısmını suyun üzerine yeterince çıkaramazsanız omuzlarınızı incitebilirsiniz. Ayrıca bacak ritmini ayarlayamazsanız sırtta incinmelere sebep olabilirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4707
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 30.12.2007 13:59
paylaşım için saol
SU-PERISI Tarih: 23.11.2005 10:49
paylaşımın için teşekkürler
casper Tarih: 19.11.2005 21:50
yüzme en güzel spor.Yazın bende fırsat buldukça yüzüyorum.Hem zevkli hemde faydalı
FadiK Tarih: 01.09.2005 11:04
bilgilerin icin sagol ebrulycim
mollycan Tarih: 31.08.2005 21:45
paylasim icin tesekkürler
fiLiz Tarih: 31.08.2005 16:29
biligiler icin cok tsk.ley yapmak lazim :14:
Wish Tarih: 31.08.2005 15:32
bilgiler icin tskrler...bence sporun en kolayi, en yararlisi ve en zevklisi