Aflatoksin - Aflatoksin Hakkında

Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen toksik ve karsinojenik maddelerdir. Karaciğer tarafından M1 tipine ve epoksite metabolize olur. Sıklıkla alfatoksin ile karışıtırlır.Aflatoksin B1

Bulaşma
Normalde toprakta bulunur. Hasat öncesinde ve depolama sırasında tahıla bulaşıp çoğalabilir. En az yüzde 7 rutubet ve yüksek sıcaklıkta bitkiler için zararlıdır. Tahıl (pirinç, mısır, buğday, ince ve süpürge darı), yağkökü(pamuk, soya fasülyesi, yer fıstığı, ayçiçeği), baharat(kırmızı biber, kara biber, kişniş, zerdeçal, zencefil) ve kuruyemiş(badem, antep fıstığı, ceviz, hindistan cevizi, brezilya cevizi) sıklıkla etkilenenlerdir. Bunlarla beslenen hayvanların sütünde de aynı zehire rastlanabilir.

Hastalık
Yüksek doza maruz kalma nedeniyle HCC tipi Karaciğer kanseri yapabilir. Hiçbir canlı türünün bu zehire direnci yoktur; ama insanda ani zehirlenmeler nadirdir. Uzun vadede zehire maruz kalmak ani zehirlenmeye göre daha iyi tabloya sahiptir. Maydanoz,Kereviz,Havuç ve yabani havucun; zehirin Karaciğer kanseri oluşturma ihtimalini azalttığı bilinmektedir.Ayrıca ısırgan otunun iyi geldiği soylenmektedir.

İnsanda Saptama
İki yöntem vardır:
B1 tipi zehirin Albumin ile birleşiğini kanda saptamakla son 2 aydaki zehirlenme tespit edilebilir. Uzun vade zehirlenmede kullanılır. Diğer yönteme göre daha başarılıdır.
M1 tipi zehirin(Zehirin yıkım ürünü) Guanin ile birleşiğini idrarda saptamakla son 24 saatteki zehirlenme tespit edilebilir. Ani zehirlenmelerde kullanılır.

Evcillerde
2006 başlarında Diamond kuru köpek mamasında rastlandı. 23 köpek karaciğer yetmezliğinden öldü. Normalde zehir düzeyi 20 ppb nin altında olması gerekirken 90 ile 1851 ppb arasında düzeylere rastlandı.

Hepatit-B ile İlişkisi
Hepatit B virüsü ile B1 zehiri parçalanması yavaşlar. Bu da B1 zehirinin azalmasına mani olur; ve aynı zamanda M1 zehiri oluşumunun yavaşlaması nedeniyle M1'e de maruz kalma uzun sürecektir. Hepatit B aşısı zehirin etkinliğinin böyle artmasına karşı koruyuculuk oluşturacaktır. Aşılama özellikle batı Afrika ve Çin için lazımdır.

Üretim
Bu zehirin üretimi iki yerde yapılmaktadır: Sigma-Aldrich,Fermentek. Fermentek'te M2 tipi de üretilmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share