İngiliz müzik şirketi HMV'nin internet sitesi "hmv.com" tüm zamanların en korkunç 5 filmini seçti.


İngiltere'de yapılan bu araştırmada "The Exorcist" (Şeytan) tüm zamanların en korkutucu filmi seçildi. The Exorcist'in ardından Jack Nicholson'a şöhret kapısını açan 1980 yapımı "The Shining" ikinci 1978 yapımı "Halloween" üçüncü oldu.

Yönetmenliğini William Friedkins17;in yaptığı 1973 yapımı "The Exorcist" (Şeytan) 'korkunç' kategorisinde birinci oldu. Başrolünü Linda Blair'in oynadığı filmin çekimleri sırasında da ilginç olaylar meydana gelmişti. Filmin çekimleri sırasında 2 kere set yanmış ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş 3 tane figüran kalp krizi geçirmiş başrol oyuncusu Regan'ı canlandıran Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümler çalınmıştı.

Sıralama şöyle:


1- THE EXORCIST - ŞEYTAN (1973)
Birbiri ardına korkunç sahnelerin yer aldığı ve William Friedkin'in hikayesinden çekilen ve çekildiği zaman için yeni ve özel efektlerle çekilen film birinci sırada yer aldı. Daha sonra çekilen ve daha şiddetli ve kanlı olan filmlere rağmen "The Exorcist"in gücü çok daha büyük.

2- THE SHINING - CİNNET (1980)
Jack Nickolson başrolünü oynadığı filmde Jack Torrance ailesiyle birlikte bir otelin kapıcılığını üstlenir kendisinden önce otelin kapıcılığını üstlenen kişinin hayaletiyle karşılaşmasıyla birlikte delirmeye başlar. Kanlı ve şiddetli bir film olmamasına rağmen Stanley Kubrick "The Shining"i tüm zamanların en korkunç filmlerinden birisi olmasını sağladı.

3- HALLOWEEN (1978)
John Carpenters17;ın yönetmenliğini yaptığı filmde bir doktor görev yaptığı hastaneden kaçan psikoz etkisindeki ve kız kardeşini öldüren bir katili bulmaya çalışmaktadır. Başrolünü Jamie Lee Curtis'in üstlendiği Halloween'de filmin temposu karakterlerin izleyiciler tarafından özümsenmesi için yavaş ilerlemekte böylece şiddet sahneleri daha etkili hissedilmektedir.

4- A NIGHTMARE ON ELM STREET - ELM SOKAĞI KABUSU (1984)
Pek çok insan için Freddy Krueger'ın çirkin ve erimiş yüzü ve bıçaklı parmakları 1980'lerin en büyük fenomenlerinden birisi oldu. Wes Craven'ın yönettiği filmde Freddy karakteri genel olarak kabusların bir ürünü bir katilin hayaleti olarak karşımıza çıkıyor. Freddy'nin geri dönme sebebi ise kendisini yasal olamayan şekilde öldüren ailelerin çocuklarını öldürmek.

5- RING - HALKA (1998)
Japon filmi olan Ringu'da bir gazeteci bir kişinin gizemli bir video kasedi izlemesinden sonra bir hafta içinde ölmesiyle sonuçlanan olayı araştırır. Gore Verbinski 2002 yılında filmin başrolünde Naomi Watts'ın oynadığı Amerikan versiyonunu çekmişti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2673
favori
like
share
dalgacii Tarih: 22.07.2009 22:51
valla piyasada korku filmi var ama hepsi de basit kalıyor
bi taraflarını kesiyolar acaip şeyler oluyor bilmem ne

karantina diye bir film var
oda çok güzel harika bi film biraz korku biraz gerilim
ama izlemeye değer bi film
izlemişsiniz veya duymuşsunuzdur belki

film tek bir kamera ile çekiliyor film boyunca sadece tek bir kamera kullanılıyor yani gerçekçi fazla mekan değişikliği yok sadece bir apartmanda
dumanalti Tarih: 21.07.2009 12:46
Tamam. Yok izlemedim
ben çok beğendim gerçekçi bi yanı var:78:
ILNUR Tarih: 21.07.2009 12:37
bn halkayı izledim sadece burdan güzel bi filmdi bnce ama daha korkunçlarını da gördüm
Sylar Tarih: 21.07.2009 12:36
Tamam. Yok izlemedim. (:
dumanalti Tarih: 21.07.2009 12:34
ozaman sana şeytan çarpmasını tavsiye ederim izlemediysen eğer:78:
Sylar Tarih: 21.07.2009 12:32
Ne zamandır şöyle güzel yahut çirkin korku filmi yada başka tür olsun izleyemedim. ):
Çok canım çekti.
dumanalti Tarih: 21.07.2009 12:29
ben halkayı pek beğenmedim daha iyileride var..