Üstün Zekalılar Öğretmenliği - Üstün Zekalılar Öğretmeni - Üstün Zekalılar Bölümü
Programın Amacı

Üstün zekâlılar öğretmenliği programının amacı, normal sınıflara veya sadece üstün zekâ düzeyinde olan çocukların olduğu sınıflara devam eden üstün zekâlı öğrencileri eğitecek öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Üstün zekâlılar öğretmenliği programında matematik, canlılar bilimi, uygarlık tarihi, genel Türkçe, müzik, resim ve beden eğitimi konularında kültür kazandıran derslerden başka özel eğitim alanı, üstün zekâlıların eğitiminde modeller, üstün zekâlılara rehberlik, öğretimde planlama ve değerlendirme, sınıf yönetimi gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Üstün zekâlılar öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, üstün zekâlı bireylerle çalışma isteğinde, yaratıcı ve işlek zekâ özelliklerine sahip, öğrencilerle iyi iletişim kurabilen, yeniliklere açık, ilgili, özenli ve dikkatli bireyler olmaları gerekmektedir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programı bitirenlere ilköğretim birinci kademe düzeyinde “Üstün Zekâlılar Öğretmeni” unvanı verilir.
Üstün zekâlılar öğretmenleri hem normal okulların normal sınıflarında sınıf öğretmeni olarak, hem de normal okullarda üstün zekâlı çocuklara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.


Çalışma Alanları
Üstün zekâlılar öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ya da özel ilköğretim okullarıdır. Mezunlar bu alanda büyük bir ihtiyacı karşılayarak ülkemizde üstün çocukların eğitimine yönelik farklı programların açılmasına katkıda bulunacaklardır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1591
favori
like
share