Kılıçarslan Anadolu Lisesi - Kütahya Kılıçarslan Anadolu LisesiBelediye imar planında lise yeri olarak tahsis edilen Ali Paşa Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki ( günümüzde Abdurrahman Karaa bulvarı ) 9-12 ve 96 nolu parseller 4. beşyıllık kalkınma planı çerçevesinde kamulaştırılarak 1968 yılında önce 200 öğrenci kapasiteli Pansiyon Binasının yapımına başlanılmıştır.

1971 Yılında tamamlanan pansiyon binası Kütahya Lisesi’ne bağlı olarak hizmete girmiştir.

Daha sonra yapımına başlanan 21 derslikli Lise binasının inşaatı 1977 yılına kadar sürmüştür.

Lise binasının 1977 yılında tamamlanması ile Kütahya Lisesi bünyesinde Devlet Parasız Yatılı öğrenci olarak öğrenim gören öğrenciler ve bir kısım öğretmenin nakli ile KILIÇARSLAN LİSESİ adı altında öğrenime başlanmıştır. Eğitim Öğretime başlandığı dönemde 340 öğrenci ve 17 öğretmen mevcuttu.

Olumuzun bulunduğu çevrenin hızlı bir şekilde gelişmesi ve bünyesinde Ortaokul da bulunmasından, mevcut öğrenciye cevap verememiş ve 1984 yılı yatırım proğramı ile 3 katlı ve 12 derslikli ek bina , kapalı spor salonu ve merkezi ısıtma sistemi binası yapılmış, 1987 yılında hizmete girmişlerdir.

1997 yılında Ortaokul bölümü kapanmış ve sadece lise durumuna dönüşmüştür.

1995 yılında Yabancı Dil Ağırlıklı Lise ( Süper Lise) açılmış ve yüzlerce öğrenci mezun vermiştir.

2005 yılında Süper liselerin Anadolu Lisesine dönüştürülmesi ile normal lise ve süper lise bölümleri kapanmış, okulumuz sadece Anadolu Lisesi statüsünde 700 Öğrenci ve 4 idareci ve 45 öğretmenle eğitim öğretimine devam etmektedir.
OKULUMUZUN ADI VE VERİLİŞ AMACI

Okulumuza Anadolu Selçuklu Hükümdarlarından Sultan 2. Kılıçarslan’ın adını ebedileştirmek üzere Kılıçarslan Lisesi adı verilmiştir.

Anadolu Selçuklu Devletine sultanlık eden beş hükümdardan “ SULTAN 1. MESUT’UN oğlu 2. KILIÇARSLAN Kütahya çevresinde Bizans ordularına karşı koymuş ve büyük yararlılıklar göstermiştir.

2. Kılıçarslan Anadolu’daki feodal beylikleri merkeze bağlayarak Türk Birliğini sağlamıştır. 1176 yılında Bizanslılarla yaptığı Miryakefelon savaşını kazanarakBizanslıların Anadolu’yu geri alma umutlarına son vermiştir. Anadolu’nun kesin bir Türk Yurdu olduğunu kabul ettirmiştir.

Türk ve yabancı tarihçilere göre 2. KIlıçarslan enerjik, ihtiyatlı ve yüksek siyasi görüşe sahip, adaletten ayrılmayan kültürlü bir hükümdardır.

İşte 2. Kılıçarslan gibi bir Türk büyüğünün adıyla onurlandırılan okulumuz, Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında sonsuza dek sürecek bütünlüğümüzün savunucusu ve yüceltici nesiller yetiştirme gayret ve çabası içindedir. ..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1223
favori
like
share