günlük yaşantımızda egzersizler - sağlıklı yaşam - hareketli sağlıklı yaşam
Planlı bir şekilde egzersiz yapan insanların yaşam enerjileri ister istemez psikolojik ve ruh sağlığı olarak artar. Bunun nedeni kendilerini dinç hissederler, daha güçlü daha iyi görünürler. Yaşadığımız süre boyunca egzersiz yapmak ileride yaşayacağımız hastalıkların önüne geçer. Örnek vermek istersek ; kalp ve damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği kemik yoğunluğunun azalması gibi sorunları önlemiş oluruz. Hiç vaktim yok benim bunlara diyor iseniz en azından her gün 30 dakika yürüyüş yapın kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bir anlamda da spor yapmış olacaksanız. Unutmamalıyız ki yürümekte bir egzersizdir. Gebelik gibi doğum sonrasında ve menopoz döneminde egzersiz kadınlar için daha önemlidir. Ancak egzersiz'i hayatımıza katarak yaşam biçimimizi egzersize göre uyarlayarak. Günlük Programımızı yaparken egzersizi de unutmamalıyız. Onu da programımıza günlük hayatımıza dahil etmeliyiz. Daha önce hiç egzersiz yapmamış birisi hareketli yaşama bir anda alışması tabi ki kolay olmayacaktır. Fakat bir yerden başlamak önemlidir. Kendini alıştırdıktan sonra zaten vücut'umuz kendisi egzersiz yapmamızı isteyecektir.

Spor Salonlarına Gidecek zamanınız yok ise maddi durumunuz el vermiyorsa her gün 25-30 dakika yürüyüş yapın.

hareketli yaşam Düzenli egzersiz yapmak kas gücü ve bedensel esnekliğin yanı sıra kalp damar sistemini güçlendirerek dayanıklılığı da arttırır. Egzersiz akıl ve ruh sağlığı açısından da faydalıdır. Düzenli egzersizle kişi gerilimini azaltabilir, günlük baskılardan uzaklaşabilir ve zihnini zinde tutabilir.

İdeal tartıya ulaşmak veya sabit tutmak için de egzersizden faydalanılabilir. Koşmak, yüzmek, tenis oynamak, bisiklete binmek, basketbol, voleybol, futbol, handbol gibi sporlar bedensel çalışmanın yoğun olduğu sporlardandır.

Egzersiz yapmak için zaman ya da başka koşullar nedeniyle olanak olmadığı düşünüldüğünde, gün içindeki zorunlu hareket egzersize dönüştürülebilir. Özel araç yerine toplu taşıtları tercih etmek, gidilecek yere varmadan bir kaç durak önce inip yola hedefe kadar hızlı bir yürüyüş eklemek, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak, dans etmek hatta hızlı yürüyüşle alışveriş yapmak dahi hafif formda egzersiz yerine geçebilir.

Belli bir program dahilinde ve profesyonel yardım almadan egzersiz yapılacaksa bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Daha önce hiç egzersiz yapmamış olanlar gün aşırı 10 dakika gibi sürelerle başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dakika olacak şekilde arttırmalıdırlar. Egzersiz öncesinde yumuşak ve yavaş hareketlerle gererek kaslar ısıtılmalıdır. Ani hareketler ve aşırı yüklenme özellikle daha önceden alışık olmayan bireylerde spor yaralanmalarına neden olabilir. Bilinçsizce yapılan aşırı egzersiz ise sağlık için hareketsizlik kadar zararlıdır.

Bilinen bir kronik hastalığı olanlar, egzersiz programlarına başlamadan önce kendilerini izlemekte olan hekime başvurmalıdırlar. Egzersizle birlikte gelen şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığının kalp hastalığı belirtisi olabileceği bilinmelidir. Açık havada yapılacak sporlar için hava kirliliğinin yoğun olmadığı ortamları seçmek dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

hareketli bilgisayarBedenimiz varolma aracımızdır. Egzersiz sırasında olduğu kadar gündelik yaşamımız sırasında da onu yanlış hareketle gelecek zararlardan korumamız gerekir. Uzun süre aynı şekilde durarak çalışmak zorunda kalındığında zaman zaman çalışmaya ara vererek gezinmek, oturuluyorsa kalkıp dolaşmak, kas yorgunluğunu azaltır. Ağır bir şey kaldırırken belden öne eğilmek yerine, çömelerek ağırlığı bedenin değişik bölümlerine paylaştırmak, belimizi korumak açısından önemlidir. Araçsız ve özel bir teknik kullanmadan yetişkin bir kadının kaldıracağı yük 15 kg’yi yetişkin bir erkeğin kaldıracağı yük ise 25 kg.’ı geçmemelidir. Kullanılan ayakkabı, doğal bel kavsini destekler nitelikte hafif topuklu olmalıdır. Uzun süre oturularak yapılan işlerde oturulan koltuk yada sandalye bel boşluğunu desteklemelidir. Ayakları dayamak için yükseltici basamak bulunmalıdır. Çalışılan masalar, tezgahlar ergonomik yükseklikte olmalıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 488
favori
like
share