Yarasa olmak kolay değildir. Sivri dişleri ve baş aşağı uyuma stilleri ile yarasalar insanlarda yüzyıllardır korku uyandırmıştır. Böceklerle beslenseler bile yada bazen kan emseler de ve yıllarca korku filmlerinde ölüm makinası olarak tanıtılan yarasalar aslında ne kadar etkileyici canlılardır.


1. Yarasalar uçabilen tek memelidir.

2. Tek bir kahverengi yarasa 1 saat içinde sivrisinek büyüklüğünde 1200 böcek yakalayabilir.
Texas’taki bir mağrada 20 milyon yarasanın bir gecede 200 ton böcek yiyebildiği tespit edilmiştir.

3. Vampir yarasalar kan emmez.
Sadece kanı yalarlar. Orta ve Güney Amerikaya yolunuz düşerse yarasalar tarafından ısırılmış inekler görebilirsiniz. Yarasalar yaradan akan kanı yalarlar. Bu şekilde kanı içmiş olurlar. Ama korku filmlerinde gösterildiği gibi sivri dişleri ile deri altına inip ordan kanı emme alışkanlıkları yoktur.

4. Metobolizmaları muhteşemdir.
Bir muzu veya mango meyvesini yada dut salkımını 20 dakika içinde sindirebilirler.

5. Kuzey Amerikada son 50 sene içerisinde 10 kişiden bile az sayıda insan yarasalar tarafından ısırılmıştır.
Korku filmlerinde anlatılan yarasaların ölüm makinesi ve korkunç yaratıklar oldukları sanılmaktadır. Bu doğru değildir. Yarasalar insanlardan uzak dururlar. Eğer bir yarasa tarafından ısırıldıysanız doktorunuzu ziyaret ediniz fakat cenaze işlemlerine başlamayınız. Muhtemelen iyi olacaksınız.

6. Yarasalar iyi görmezler.
Yarasalar daha çok karanlık mağralarda yaşadıkları ve gece avlandıkları için görme duyusundan ziyade yön bulma methodlarından faydalanırlar. Yarasalar sesler çıkartarak o seslerin geri yansımasına göre yönlerini bulurlar. Yarasalar gece avlanırlar çünkü gece böcekleri avlamak daha kolaydır ve karanlığı kullanarak düşmanlarından saklanabilirler. Yarasalar gündüz görme duyularını kullanırlar.

7. Memelilerin 4’te 1’i yarasadır.
Evet yanlış duymadınız. Dünya üzerindeki 4 memeliden 1 tanesi yarasadır.

8. Soğuk geceler vız gelir.Soğuk nemli ve karanlık mağraların içinde yarasalar kanatları etrafındaki perde şeklindeki kollarına sarılır. Bu onları sıcak tutmaya yarar.

9. Salgıladıkları salyalar bilim dünyasında merak uyandırır. Salgıladıkları salya kan akışını hızlandırır. Kalp hastalıkları ve diğer kan hastalıklarında kullanılamak üzere araştırmalar yapılmaktadır.

10. Yılda sadece 1 kez doğum yaparlar.

11. Yarasalar 30 yıl yaşayabilir.

12. Kendilerini saatlerce yalayıp temizlerler.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 466
favori
like
share