ÖSS 2009 Tercih - 2009 ÖSS Tercih Formu - 2009 ÖSS Tercihleri
RANDEVU ALINMASI GEREKİYORTercih işlemlerini tamamlayan adaylar, formları internetten veya başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderebilecek. Tercih formları 3 Ağustos Pazartesi gününe kadar teslim edilebilecek.

Başvuru merkezleri ve internet dışında posta, faks, elektronik posta gibi yollarla tercih bildiriminde bulunulamayacak.
Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, randevu alması ve bizzat gitmesi gerekiyor. Başvuru Merkezi aracılığıyla tercih yapacak adayların tercihleri, merkezdeki görevli tarafından sisteme girilecek ve ÖSYM'ye gönderilecek. Aday, işlem tamamlandıktan sonra görevliden tercih formunun bir örneğini vermesini isteyecek. Aday, tercih hizmet ücreti olarak 3 YTL ödeyecek.

Tercih formunu internet üzerinden göndermek isteyen adayların, bu konuda dikkat etmesi gerekiyor. İnternet üzerinden tercih formu gönderecek adaylar, yine aynı süre içinde ÖSYM'nin web sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu işlem için aday, T.C Kimlik Numarası ve ÖSYS şifresini kullanacak. Bu adayların ekranda “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeleri gerekiyor.

24 TERCİHAdaylar, 24 yükseköğretim programını tercih edebilecek. Y-ÖSS puanlarına göre tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.8, kendi alanı dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.3 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Kılavuzdaki Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'deki programlar arasından tercih yapılabilecek. Tablo 3A ve Tablo 3B genellikle ön lisans programlarından, Tablo 4 de lisans programlarından oluşuyor. Adayların, Tablo 3A'daki programlar için önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlara verildiğini unutmaması isteniyor.
Adayların yapacakları 24 tercihin baştan birkaç tanesini “puanım yeterli olmayabilir” endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini ve en çok istedikleri programları göz önünde bulundurarak belirlemeleri, kazansa bile kaydolmayı istemediği bir programı tercih etmemesi öneriliyor.

Aday, ne olursa olsun bir programa yerleşmek istiyorsa tercihlerine, girebileceğini tahmin ettiği programları da eklemesi tavsiye ediliyor.
Adayın, 24 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 24 tercih de yapabilecek.

TERCİHLERDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALARTercih yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken bazı konular da bulunuyor. Adayların, tercih ettikleri programların karşısında belirtilen “bakınız” uyarısında gösterilen ve o programa giriş için aranan koşulları taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmeleri gerekiyor. Adaylar ayrıca, tercih ettikleri programların kodlarını doğru yazmaları konusunda da uyarılıyor.
Engelli adaylara da “engelleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri” uyarısı yapılıyor.

OKUL BİRİNCİLERİ2008-2009 eğitim-öğretim yılında okul birincisi olanlar için ayrılan kontenjanlar Tablo 3B ve Tablo 4'ün 6 numaralı sütununda gösteriliyor. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerli tutuluyor.

ÖSS'de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanını göz önünde tutarak, merkezi yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğundan, tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilecek. Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini puan durumlarını göz önünde tutarak, dengeli bir şekilde yapmaları gerekiyor.

ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra yerleştirme sonuçlarını Ağustos ayının ortalarına doğru açıklamayı planlıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 612
favori
like
share
reis33 Tarih: 22.07.2009 18:38
Hayırlı olsun tün öss adaylarına. Bende tarih bölümünü yazmayı planlıyorum tekrardan hayırlı olsun
Nehir Tarih: 22.07.2009 11:23
Teşekkürler herkese hayırlı olsun
FreddyKrueger Tarih: 22.07.2009 11:12
[COLOR="#c0ccf4"]$imdiden HayırLı oLSun O HaLde
Nehir Tarih: 22.07.2009 11:00
Benim puanım 4 yıllık bir açıköğretimede, normal 2 yıllık üniversitede yetiyor ama çalıştığım için şu an sadece 2 yıllık halkla ilişkiler seçeceğim.Ön lisansımı bir an önce vermek istiyorum.ilerde dikey geçişle nereye geçeceğime karar vereceğim Hayırlısı olsun...
FreddyKrueger Tarih: 22.07.2009 10:49
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=Nehir;3583718]Evet herkese hayırlı olsun.FreddyKrueger siz ne yaptınız neye karar verdiniz

Büyük oLaSıLıkLa IktiSat YazaCaqım... IktiSat, I$Letmeye Göre Biraz Daha Zormu$... Okuyan SayıSı da I$Letmeye Göre Azmı$... IktiSat Okuyan Bir Iki Arkada$ımda TavSiye Etti BakaLım Artık...

Zaten Sınava Girmeden Direk Kayıt oLabiLiyorum... Kayıt TarihLeri AçıkLandıqında Büroya Gidip Kayıt oLaCaqım... Siz Sanırım Sınava Girdiniz ? Hanqi BöLümü Dü$ünüyorSunuz ?
Nehir Tarih: 22.07.2009 10:41
Evet herkese hayırlı olsun.FreddyKrueger siz ne yaptınız neye karar verdiniz
CiCeGiM Tarih: 22.07.2009 10:17
Hayirlisi Olsun in$ istedikleri olur gençlerin))