saç bakımı - saç neden dökülür - ışıl ışıl saçlar için
Hormon problemi saç döker


Anne ve babadan geçen genlerle daha anne karnındayken saçların ileride dökülüp dökülmeyeceği programlanmıştır. Bu sorunun genetik boyutu.

Bir de hormonal boyutu var. Erkeklerde ve kadınlarda en sık rastlanan saç dökülme nedeni "erkeklik hormonları". Bunlardan bazıları testesteron, androstenodion ve dehidroepitestesterondur(DHT). Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden, daha az miktarda olmak üzere kadınlarda ise yumurtalık ve yine böbrek üstü bezlerden salgılanıyor.

Şok diyetler de saç döküyor


Saç sağlığını korumanın yolu düzenli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Saçı sadece yediklerimiz besler. Bu nedenle saçlarımızın sağlıklı kalabilmesi için önemli olan yeterli ve dengeli beslenmek.

Ağır ve bilinçsizce zayıflamak için yapılan diyet sonrasında saçlar beslenemeyeceği için ciddi saç kayıpları oluşacaktır. Bu kayıpların tedavisi zaman alır. Çünkü ağır diyet sonrası kansızlık dediğimiz Anemi (demir eksikliği anemisi) görülebilir. Bütün besin ve vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra tabloya eklenen demir eksikliği saçın daha yoğun dökülmesinin başlıca nedenidir.

Psikolojik etkenler


Sevilen birinin ölümü, sevgiliden ayrılık, iş kaybı gibi akut, ciddi stres halleri çarpıcı, hızlı, şiddetli saç dökülmelerine yol açabilir. Bu duruma stresle tetiklenen telojen effluvium denir.

Psikolojik etkenler saç dökülmesine neden olduğu gibi sonuç da psikolojik olarak olumsuz etkiler. Saç dökülmesi yaşayan kadın ve erkeklerde yapılan çalışmalarda erkeklerde saç kaybının artmasıyla depresyon, içe dönüklük, aşırı sinirlilik, özbenlik duygusunda azalma gibi olumsuz sonuçlar çıkarken, kadınların da günlük yaşamlarını negatif etkilediği ve sosyal problemler yaşadıkları görüür.

Erkeklerin aktif olarak bu durumla başa çıkabildikleri ancak kadınlarda saça cinsel kimlik, seksüalite, çekicilik gibi kültürel ve kişisel özel anlamlar verildiğinden başa çıkmaları daha zor olur.

Şampuanlar ve saç boyaları da saç dökebilir


Piyasada bulunan bir çok şampuan türü farklı şekillerde formüle ediliyor; normal, kuru, yağlı, yıpranmış saçlar ve boyalı saçlar için... Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar eğer günlük olarak kullanılırsa saçta kurumaya yol açıyor.

Kötü saç boyaları saçı sertleştirip kırılgan ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Ayrıca saçta kalan metal artıkları kalıcı boya ve perma solüsyonunun uygulamasını da zorlaştırıyor. Yarı kalıcı boyaların saç şaftında oluşturdukları hasar az ancak içerdikleri boya nedeniyle allerjik etki yapabiliyorlar.

Defne sabunu saç dökülmesini engeller


Defne mucize bitki diye de anılır. Defne meyvelerinden elde edilen yağ ile yapılan sabunun antiseptik özelliği şifa verir.

Defne sabunu sadece saç dökülmesine değil kepeklenmeye karşı da etkili. Ayrıca cilde de çok faydalı. Antiseptik özelliğinden dolayı tüm vücut parazitlerine ve mantar hastalığına bire bir.

Protein tedavisi saç dökülmesine bire bir


Saç dükülmesini önleyen doğal yöntemler içinde en etkilisi protein tedavisi. Yumurta ile yapılacak protein tedavisi hemen hemen her tür saç için uygun. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra bu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin ve saçlarınızı iyice durulayın. Çok kısa sürede ışıl ışıl saçlara sahip olacaksınız.


Vitaminsiz kalmayın!


Özellikle erkeklerde 25 yaşından sonra başlayan saç dökülmesi dengeli beslenerek, gerekli vitamin ve minarelleri alarak azaltılabilir.

Vitamin, demir, çinko, selenyum ve bakır eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedeni. Sağlıklı saçlar için dengeli beslenmek önemli. A, B4, B5 ve B6, E vitamini, F vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır içeren besinlerin tüketilmesine dikkat edilmeli. Bu vitaminler saçı besler, güçlendirir ve dökülmesini önler.

Son çare saç ekimi


Tüm çabanıza rağmen saçlarınız döküldü. Çaresiz değilsiniz. Saç ekimi imdadınıza yetişecektir. Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra ilk 2 gün saçlar yıkanmaz ve bu süreden sonra saç her gün özel bir madde ile yıkanır.

Saç ekiminden birkaç gün sonra alın bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilir, fakat bu geçici bir durum. Yeni ekilen saçlar bir süre sonra dökülür ve yaklaşık 3 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlar.

Sağlıklı saçlar için ideal beslenme programı


• Bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durun. • Eğer diyet yapmak istiyorsanız bunu doktor kontrolünde yapın. • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçının. • Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. • Düzenli beslenme alışkanlığını yaşam tarzınız haline getirin. • Uyku saatlerinizi düzenli ve günlük yaşamınızı aksatmayacak halde ayarlayın. • Stresten uzak durun. • Çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinleri tüketmelisiniz. • Sigara ve alkol kullanımını alışkanlık haline getirin. Mümkünse ikisinden de uzak durun. • Antioksidan yiyeceklere (sebze meyve gibi) sofranızda yer vermekte fayda var. • Fast food tarzı beslenme alışkanlıklarından uzak durulması sizin yararınıza. • Uzman kontrolü dışında saç sağlığınız için önerilen ilaçları kullanın.

Peki maliyeti ne?


Saç ekim fiyatları, saç dökülme tipine göre değişiyor. En sağlıklı bilgiyi saç ekimi merkezlerinden alabilirsiniz. Bir fikir oluşması açısından ortalama maliyetleri şöyle verebiliriz:

• Türkiye'de: 1500-2500 Euro arası • Avrupa'da: 4000-10.000 Euro arası • Amerika'da: 15.000-25.000 Dolar arası • Rusya'da: 4000-9000 Euro arası

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1456
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 25.12.2009 14:07

[COLOR="PaleTurquoise"]Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunu. Günde ortalama 50-100 tel saç dökülmesi normal sayılmaktadır.
Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunu. Sağlıklı bir kişinin saçlarının yüzde 15'inin dökülme evresinde olduğunu ve günde ortalama 50-100 tel saç dökülmesinin normal kabul edildiğini belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, erkeklerde saç dökülmesinin daha sık görüldüğünü, bu durumun 25 yaşına kadar erkeklerin yüzde 25'ini, 40 yaşına kadar yüzde 40'ını, 50 yaşına kadar ise yüzde 50'sini etkilediğini belirtiyor. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “Androgenetik saç dökülmesi”, kadınların yüzde 20-30'unu etkilerken, 25 yaşındaki erkeklerin yüzde 30'unda bu tip saç dökülmesi ortaya çıkıyor.

Saç dökülmesi hakkında bilgiler veren Dr. Belma Bayraktar, bu konuda merak edilen soruları yanıtladı:

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni var. Tedaviden önce nedenleri tespit etmek büyük önem taşıyor.

• Kalıtımsal saç dökülmesi: Erkeklik hormonunun etkisiyle güçlü saç telleri ince tüylere dönüşüyor, bu nedenle saçın uzama aşaması kısalıyor. Saç kökü faaliyeti de önemli ölçüde azalıyor. Bu tür saç dökülmesi önce alnın köşesinde, sonra da saç ayırma çizgisi ile başın üst kısmında ortaya çıkan saç boşlukları ile kendini gösteriyor. Erkeklik hormonu farklı miktarlarda da olsa, hem kadında hem erkekte bulunduğundan kalıtımsal saç dökülmesine kadınlarda da rastlanıyor.

• Androgenetik saç dökülmesi (erkek tipi saç dökülmesi): Erkeklik hormonu olan androjenler tarafından etkilenen, genetik olarak yatkın kişilerde genellikle 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıkan ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Erkeklerin yüzde 30'u 25 yaşında, yüzde 40'ı 40 yaşında, yüzde 50'si 50 yaşında saç dökülmesiyle karşı karşıya kalıyor. Kadınların yüzde 20-30'unda erkek tipi saç dökülmesi görülüyor.

• Olağan saç dökülmesi: Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, yıkama, fırçalama) dökülüyor. Bunun yerine yeni saç çıkıyor. Günde ortalama 100 adet saç dökülüyor. Stres, yetersiz beslenme ve diyet, demir ve protein eksikliği, cerrahi müdahaleler, ateşli hastalıklar, mevsim değişiklikleri, tiroid bezi hastalıkları ve diğer endokrin bozukluklar, doğum sonrası ve menopoz gibi durumlarda yaşanılan hormonal değişiklikler olağan saç dökülmelerinin içinde yer alıyor.

• İlaçlara bağlı dökülmeler:

 Yüksek doz A vitamini,
 Androjenler,
 Mantar ilaçları,
 Tansiyon ilaçları,
 Bazı ağrı kesici şişlik giderici ilaçlar,
 Pıhtılaşma önleyici ilaçlar,
 Kanser ilaçları, tiroid ilaçları,
 Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 Antiviral ilaçlar,
 Epilepsi ilaçları,
 Hormon ilaçları,
 Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar,
 İlaçlara bağlı saç dökülmeleri genellikle geri dönüşümlüdür. Bazı genetik hastalıklar saç dökülmesiyle birlikte olabilir. Bazı hastalıklarda (Lupus, frengi, tiroid hastalıkları, AİDS gibi) saç dökülmesi görülebilir.

• Mevsimsel saç dökülmeleri: Saçın sıkı bir şekilde toplanması ve sert taranması da dökülmeye neden oluyor. Mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri normal kabul ediliyor, özellikle yaz sonu saçlar yoğun güneş ışını, havuz ve denizden sonra yıpranıyor, dökülme artıyor. Dökülme aylarca devam etmiyor, uzun sürüyor ve saçlarda belirgin seyrelme olursa bir cilt hekimine başvurmak gerekiyor.

Ağır diyetler de saçları döküyor

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin önce bir cilt hekimine başvurması gerekiyor. Bazen kan tetkikleri yapılarak demir, çinko, biotin eksikliğinin saptanması, tiroid veya başka bir hastalık olup olmadığı, kullanılan ilaca bağlı mı döküldüğü, stresten mi kaynaklandığının araştırılması önem taşıyor. Çünkü bazen kullanılan ilacın kesilmesi bile çözüm olabiliyor. Aşırı diyetler de saçı dökebildiği için beslenmede protein ve vitaminden zengin beslenme önemli.

Saçı sert fırlamak travma yaratıyor

Beslenme dışında saçlara zarar verici işlemlerden mümkün olduğunca sakınmak gerekiyor. Perma, boya, sık sık fön çektirmek, saçları sık ve sert bir şekilde fırçalamak da döküyor. Saçların yapısına uygun şampuanla yıkanması gerekiyor, ayrıca zaman zaman evde de uygulanabilecek uygun karışımlarla saç maskeleri yapılması yarar sağlıyor. Dr. Belma Bayraktar, eczanelerde bulunan saç besleyici toniklerin bir cilt hekimine danışılarak kullanılabileceğini, saçların kurutucularla değil, doğal akışına bırakılarak kurutulmasını öneriyor.

Dökülme bir ayı aştıysa hekime başvurun

Dr. Belma Bayraktar, tüm bu uygulamalara rağmen dökülmenin bir aydan fazla sürmesi, saçların eski hacmini ve canlılığını kaybetmeye başlaması üzerine mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söylüyor. Yağlı saçların sık ve uygun şampuanla yıkanmasını öneren Dr. Bayraktar, “Çünkü saçlar yağlanırsa daha çok dökülür. Kuru saçların ise yumuşak şampuanlarla yıkanması önerilir. Saçları sık ve sert fırçalamak uygun değildir” diyor.

Saç ürünleri dökülmeyi önlüyor mu?

Son dönemde saç dökülmesini engelleyici ve yeniden saç çıkartıcı birtakım ürünler eczanelerde satılıyor. Bunlardan bazıları tablet şeklinde ağızdan alınan, saçı kökünden besleyip nemlendiren, yaşlanma karşıtı olmanın yanısıra içeriğinde buğday tohumu yağı, aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yağ asitleri, antioksidanlar da bulunuyor. Bu tür ürünlerin son derece faydalı olduğunu anlatan Dr. Belma Bayraktar, şunları söyledi: “Fakat en az 3 ay süreyle kullanılmaları gerekiyor. Bu ürünlerin bir kısmı ağız yoluyla alınıyor, ayrıca son derece faydalı tonik ve losyonlar da var. Fakat hepsinin cilt hekimi tarafından önerilmesi önem taşıyor. Erkek tipi dökülmede FDA onaylı iki ürün var.

Fakat kullanım süresi oldukça uzundur, bırakıldığında ise aylar içersinde dökülme yeniden başlayabiliyor. Ayrıca saçlara uygulanan saç mezoterapisi yöntemiyle de son derece başarılı sonuçlar alınıyor. Bu tedavide bir takım saçı besleyici vitamin, mineraller enjektör yardımıyla saç köklerine veriliyor. Önce haftada bir, daha sonra seans aralıkları açılarak işleme devam ediliyor.”