'Bilinçsiz ilaç kullanmayın!'
Adıyaman Devlet Hastanesi pratisyen hekimlerinden Dr. Özlem Kaş, vatandaşları, yanlış ilaç kullanımından kaynaklanan zehirlenmeler ve hastalıklar konusunda uyardı.


Dr. Özlem Kaş, açıklamasında, her yıl yüzlerce insanın bilinçsiz ilaç kullanımı nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geldiğini dile getirdi. Dr. Kaş, bunun sonucunda zehirlenmeler, çeşitli mide bağırsak problemleri, hatta ölüme kadar giden organ yetmezliklerinin yaşanabileceğini kaydetti.

İlaçların sadece doktor tavsiyesi ile doktorun öngördüğü doz ve sürede alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Kaş, "Doktor reçetesi ile eczaneden ilaç alırken kesinlikle son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. İlaçlar tarif edildiği doz ve şekilde kullanılmalıdır. İlaç uygulama yolu tekrar tekrar kontrol edilmeli. İlacın günlük dozundan fazla kesinlikle alınmamalıdır." dedi.

İlaçların büyük bir bölümünün bitkilerden yapıldığını aktaran Dr. Kaş, ilaçların çeşitli kimyasal analizler sonucu belli doz aralığına indirgenerek üretildiklerini ifade ederek, "Fazla dozda etken madde alımına sebebiyet vermemek için alternatif tıp çok ölçülü kullanılmalı ve gerçekten alanında uzmanlaşmış hekimlerden destek alınarak uygulanmalıdır." diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 402
favori
like
share