Bilim adamları, şempanzenin DNA şifresini çözdüler.

Uluslararası bir bilim adamları ekibi, Nature ve Science dergilerinde yayımlanan araştırmalarında, şempanzelerin DNA'sının 3 milyar kadar yapı taşını tanımladıklarını açıkladılar.

Katalogun kavranması gerekiyor
Araştırmayı kaleme alan Seattle'daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'den Dr. Robert Waterson, "Şu anda elimizde bir katalog var ancak bunun ne olduğunu kavramamız gerekiyor" dedi. Projeye destek veren Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Francis Collins, "Şimdi elimizde en yakın akrabamızın rehber kitabı bulunuyor" ifadesini kullandı.

Hastalıkların kökenine inilecek
Collins, bu araştırmanın hastalıkların kökenlerini saptamak için insan DNA'sını analiz etmede bilim adamlarına yardımcı olacağını söyledi.

Şempanzeler birbirine benzemiyor
İnsanlarla şempanzelerin 6 milyon yıl önce ortak atalarından ayrıldığı ve DNA'larının yüzde 96 ila 99 birbirine benzer olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, bir insan ile bir şempanze arasındaki genetik farlıklıkların sayısının, iki insan arasındaki farklılıktan 10 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bilim adamlarının merakını çeken de bu milyonlarla ifade edilen farklılık. İnsanların iki ayakları üzerine kalkmaları ve karmaşık diller geliştirmeleri gibi bazı özellikleri nasıl kazandığının yanıtları henüz bilinmiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 644
favori
like
share
tarkın Tarih: 09.09.2005 13:12
bilgilerin için sağol
milkboy Tarih: 06.09.2005 09:12
teşekkürler hmask

sorular çok ama yanıtlar yavaş yavaş özümseniyor
keto_41 Tarih: 03.09.2005 22:28
Haber iCiN CoK TeSSEküR eDeriM aRKAdasim
kurtjara Tarih: 02.09.2005 22:59
"Şimdi elimizde en yakın akrabamızın rehber kitabı bulunuyor"

:20:

Haber için teşekkürler hmask