Alvin Ve Sincaplar Çizgi Film Kahramanı - Alvin Ve Sincaplar - Çizgi Film Kahramanı

1958 yılında Ross Bagdasarian, Sr., doyurması gereken bir ailesi bulunan şanssız bir besteciydi. O sıralarda düşüşte olan ve acilen bir hit parçaya ihtiyacı olan Liberty Records ile anlaşma imzalamıştı. Gerçek bir sanatçı kişiliğinde olan Bagdasarian Sr., büyük riskler almayı severdi.
Ailesinin tüm birikmiş parasını sıfırlayarak kendine sanat şaheseri bir kayıt cihazı aldı ve bununla neler yapabileceğini düşünmeye başladı. Masasında oturup etrafına bakınırken gözüne “Duel with The Withc Doctor” kitabı ilişti. Bu onun, ilk hit parçası olan “Witch Doctor”'ın ilham kaynağı olacaktı. O kadar başarılıydı ki, günümüzde hala insanlar şarkının anlamsız nakaratını ezbere bilirler: “Oo ee oo ah ah ting tang wal-la wal-la bing bang”Bagdasarian, Witch Doctor'ın sesini oluşturmak için basit bir teknik kullanmıştı. Teybin kayıt hızını düşürüp, şarkının sözlerini kısık sesle okuyup, sonra normal hızında çaldı. Bu teknik daha sonra Alvin, Simon ve Theodore'un kendine özgü seslerinin yaratılmasında kullanılacaktı.
“Witch Doctor” milyonlarca kopya satıp, Liberty Records'u paraya boğmuştu. Ama şirketin düze çıkması için tek başına para yeterli değildi, bu yüzden tekrar bir hit parçaya ihtiyaçları vardı. Onlar da Bagdasarian'a başvurdular.
Etrafında yine ilham verici şeyler ararken Bagdasarian kendini dört yaşındaki küçük oğlunun ne zaman yılbaşının geleceğine dair söylenmelerini ve yakınmalarını dinlerken buldu -ki henüz 1958'in yaz ortasıydı. O da bunun üzerine, tüm yıl boyunca dillerden düşmeyen “The Chipmunk Song (Christmas Don't Be Late)” şarkısını yazdı… Tabi henüz ortada sincaplar olmadığı için şarkıyı isimlendirmemişti.
Bagdasarian Witch Doctor için yarattığı sesi beğenmiş ama bunu başka bir yerde, bir şekilde kişilik de katarak kullanmak istemişti ama henüz bunun yolunu bilmiyordu. Bir gün, Yosemite Milli Parkı'nda araba sürerken, arabasının önünde yolun ortasında bir sincap durup, ayakları üzerine kalkıp resmen geçip geçmemesi üzerine Bagdasarian ile iddalaşmıştı. Gerisi tarih… Küçük sincap Alvin'di.
Bagdasarian, Alvin için iki yandaş yarattı: Biri entelektüel ve pratik olan Simon, diğeri şirin ve uysal Theodore. Hep beraber Alvin ve Sincaplar olmuşlar, isimlerini üç Liberty Records yöneticisinden, Al Bennett, Si Waronker ve Theodore Keep'ten almışlardı. Bu sıralarda da Bagdasarian, sahne ismi olan David Seville'I kullanmaya başlamıştı.
Başlarda “The Chipmunk Song (Christmas Don't Be Late)” şarkısını radyolarda çaldırmak zordu. Liberty, Minneapolis'de yılbaşı sezonundan önce şarkıyı çalmak isteyen küçük bir radyo buldu. Şarkı bu küçük istasyonda çalındıkça ağızdan ağıza şöhreti yayıldı ve daha çok istasyonda çalınmaya başlandı. Kısa süre içinde o tarihe kadarki en çok ve en hızlı satan single ünvanına kavuştu. Şarkı yedi hafta içinde dört milyon kopya sattı. Bu rekor daha sonra Beatles'ın “I Want to Hold Your Hand” parçası ile 1964'de kırılabildi. Sincapların bu şarkısı aynı zamanda üç Grammy ödülü alıp bir dördüncüsüne de aday gösterildi.
Sincaplar televizyon hayatlarına Dave Seville ile “The Ed Sullivan Show”'da kukla oyunu olarak başladılar. Tekrar ani bir başarı yakaladılar. İnsanlar daha çok Sincap için bağrışıyorlardı. Fakat o zamanlar bizim bildiğimiz anlamdaki Sincaplar'dan epey farklılardı. O zamanlar Sincaplar, daha çok sincap gibiydiler… Pek foto-realistik olmasa da, gerçek sincapların peluş versiyonlarıydılar. Tüm Sincaplar oyuncaklarının, hatıra eşyalarının ve tabi kayıtlarının bulunabileceği yan endüstriler doğmuştu.
Sincaplar çok başarılıydı, o kadar ki insanlara yetemiyor, hep daha fazlası isteniyordu. 1960 senesinde single “Alvin for President” single'ından sonra Bagdasarian, dönemin senatörlerinden John F. Kennedy'den kendisini destekleyen mektuplar almıştı. Popülerliklerinin sınırı yok gibiydi. Üç kısa yıl içinde Sincaplar onaltı milyon albüm satmış, birçok Grammy ödülü almış veya aday gösterilmiş, o dönemin en büyük pazarlama kampanyalarının baş köşesine oturmuşlardı. Sincapları daha hareketli, dinamik bir görsel ortama aktarmanın zamanı gelmişti.
“The Alvin Show” 1961 yılının sonbaharında ilk defa televizyonlarda kendini gösterdi. Alvin, Simon ve Theodore için yeni görünümler yaratılmış bu nedenle Bagdasarian da Dave Seville ismi ile animasyon dünyasında yeniden doğmuştu.

Sincapografi

1958 - “Witch Doctor” piyasaya çıktı
“The Chipmunk Song (Christmas Don't Be Late)” piyasaya çıktı
1959 - “The Chipmunk Song”4 Grammy Ödülü'ne aday gösterildi3'ünü kazandı.
Chipmunks ilk albümlerini çıkardılar: Let's All Sing with the Chipmunks
Chipmunks ilk kezThe Ed Sullivan Show'a konuk oldular
Chipmunk lisanslı ürünleri piyasaya sürüldü
1960 - “Alvin's Harmonica”Grammy ® ödülü aldı
“Alvin for President” piyasaya sürüldü. JFKBagdasarian'a bir mektup gönderdi
1961 - “The Alvin Show” CBS'te prime time'da yayınlandı
“Let's Sing with the Chipmunks”Grammy Ödülü kazandı
“Alvin for President” 2 Grammy Ödülü'ne aday gösterildi
1962 - The Alvin Show albümü Grammy Ödülü aldı
1963 - The Chipmunk Songbook 2 Grammy Ödülü'ne aday gösterildi
1964 - The Chipmunks Sing the Beatles' multi-Platinum aldı.
1966 - “Supercalifragilisticexpialidocious”Grammy'e aday gösterildi.
1969 - “The Chipmunks Go to the Movies” piyasayaçıktı.
1972 - Ross Bagdasarian, Sr. kalp krizinden öldü
1978 - Ross Bagdasarian, Jr. & Janice Karman Chipmunks, yeniden doğdu
1980 - “Chipmunk Punk” Platinum veNARM'ın en Çok Satan Çocuk Albümü oldu
1981 - “A Chipmunk Christmas” animasyonu NBC'de yayınlandı (Platinum).
“Urban Chipmunk Platinum veNARM'ın en Çok Satan Çocuk Albümü oldu
1982 - “Chipmunk Rock” ve “Chipmunks Go Hollywood” piyasaya çıktı
1983 - “Alvin and the Chipmunks” animasyon TV show NBC'de yayınlanmaya başladı
The Chipettes dünya ile tanıştı
1984 - “Songs from Our TV Shows” piyasaya çıktı
1985 - “Alvin and the Chipmunks” Emmy Ödülü'ne aday gösterildi
1987 - “The Chipmunk Adventure” sinemada vizyona çıktı.
“Alvin and the Chipmunks” ikinci kez Emmy Ödülü'ne aday gösterildi
“Alvin and the Chipmunks” Young Artist Ödülüne aday gösterildi
1988 - “Alvin and the Chipmunks” üçüncü kezEmmy'e aday gösterildi
“The Chipmunk Adventure” Young Artist Award'a aday gösterildi
1990 - “Rockin' with the Chipmunks”NBC `de yayınlandı.
1992 - “Chipmunks In Low Places” Platinum. Alan Jackson, Charlie Daniels, Waylon Jennings, Tammy Wynette, Aaron Tippin ve Billy Ray Cyrus'un dab u albümde yer aldı.
1994 - “A Very Merry Chipmunk” piyasaya çıktı. Celine Dion, Alan Jackson, Kenny G, Gene Autry ve Patty Loveless albümün sanatçıları arasındaydı.
1995 - “When You Wish Upon A Chipmunk” piyasaya çıktı.
1996 - “Club Chipmunk: The Dance Mixes” piyasaya çıktı.
1998 - “The A-Files: Alien Songs” piyasaya çıktı.
1999 - “Greatest Hits: Still Squeaky After All These Years” piyasaya çıktı
“Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein” video piyasaya çıktı
2000 - “Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein”Golden Reel Award kazandı
“Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman” video piyasaya çıktı
2007 - Alvin Ve Sincaplar live-action filmi CGI Chipmunks tekrar yaratılarak vizyona girdi.
2008 - Chipmunks'ın 50.inci Yıldönümü

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2913
favori
like
share