Nano Akvaryum Kurulumu - Nano Akvaryum Kurulumu Nasıl Kurulur - Nano Akvaryum - Akvaryum Kurulumu
Nano akvaryum nedir?

İsmini Latinceden alan Nano kelimesi, Yünanca [nános]= Cüce anlamına gelir, Nano teknolojisinden de bilindiği gibi Nano (Cüce, küçücük) anlamına gelir. Nano akvaryum ise Cüce akvaryum anlamı taşır. 30x30x30cm den küçük akvaryumlara nano akvaryum denir. Günümüzde oldukça moda olan nano akvaryumları, işyerlerinde,evlerimizde yazı masalarının üzerine dekor amaçlıda konulabilen küçük akvaryumlardır. Akvaryumcularda ışık, filtre ve ısıtıcı ile komple set olarak satılır ve fiyatlarıda çok uygundur.

Kurulum

Kuruluma başlamadan önce nano küpünüzü sabit , etrafa su dagılmayacak bir yere alınız. Ve kuruluma başlayabiliriz. Resimdeki akvaryum 20 litredir.

Kurulumda sağlam, gerekli cam kalınlığına sahip, üzerinde çizik olmayan, hafif nano küpü seçilmelidir. Nano akvaryumları genelde bir set olarak satılır. nano akvaryum komple set (resim), set içerisinde filtre, aydınlatma, termometre ve ısıtıcı bulunur. Bu teknik gereçler nano akvaryumları için kücük tasarlanmıstır.

Zemin: Akvaryum zeminine ilk etapta bol mineralli akvaryum toprağı (gübresi) konulur. Bu gübre akvaryumda olusacak bitkilerin köklerinin güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlar. Bazı gübreler kuru olarak satılır ve içerisinde su çimeni tohumlarıda bulunur.

Zemin: Akvaryum gübresinin üzeri ince taneli koyu kum eklenerek önden arkaya doğru veya düz bir biçimde akvaryumunuzun zeminine dagıtılır.

Dekor: Nano akvaryumunda dekorlar taş ve köklerle yapılır. Yapma dekorlar pek uygun değildir. Eger zeminde çimlenme istiyorsanız, dekoru küçükte alabilirsiniz.

Bitkilendirme: Nano akvaryumunda yukarıda da açıkladığımız gibi kuru akvaryum gübresinin içerisinde, su çimleri tohumları istege göre mevcuttur. Düzenli ışıklandırma ile su çimenlerinin ve bitkilerin biraz büyümesini beklemelisiniz. Bu süre en fazla 5 gün sürmektedir.

Son görünüm: Nano akvaryumunuz hazır, evinizde iş yerlerinizde, çalışma masanızda sizinle heryerde olabilen artık bir nano küpünüz oldu. Akvaryumunuzu Güneş ısığında uzan tutunuz ve 3-4 cm geçmeyen balıklar besleyiniz, karides veya salyangoz beslemekte mümkündür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1927
favori
like
share
makinacı Tarih: 19.10.2009 11:13
verdiğiniz bilgiler için tşekkürler.
mahmilik Tarih: 16.10.2009 12:48
Bilgiler için teşekkürler
N e F e S Tarih: 08.09.2009 22:27
eline saglık:5:
KaRaKıZ Tarih: 08.09.2009 13:21
sağol
Nehir Tarih: 08.09.2009 13:17
konular birleştirildi..