Lepistes Balığı - Poecilia Reticulata - Guppy TarihiAdı/kökenleri:
Guppy (lepistes) ismi kendisi doğa bilimcisi olan Robert John Lechmere Guppy den gelir. 1866' da Trinidad adasindan kendisinin örnek olarak getirdiği lepistes balıklarını, bazı türleri ve kumu Ingiltere' de müze olarak bulunan (British Museum) götürür. O zamanlar Poecilia reticulata isminin olmadıgı ama ismi Girardinus guppyi diye bilinen bir belgeden hareket ederek araştırmalara başlamıştır. Eline geçen belgede bir çok alt tür olduğunu görmüstür. ve araştırmalara baslamıştır.

Tarih: Lepistes - Poecilia reticulata (Peters, 1859, De Filippi, 1861, Günther, 1866)

Lepistes Balığı ilk olarak 1885 yılında akvaryum balığı olarak araştırılmıştır.W.Peters tarafından Poecilia reticulata olarak tanıtılmış ve araştırmaya başlanmıştır.

1861: Italyan bilim adamı olan Tremezzo yasayan F.de. Filippi ilk yasayan lepistes balığını bir ada olan Barbados adasından getirip, yeni türlerini ve alt aile soylarını kaleme almıstır.

1866: Ingiliz Reverend Robert John Lechmere Guppy ve C.L.Guenther Trinidad Bölgesinden getirdigi bir çift lepistesi Caracas bölgesinden getirdiği başka bir lepistes ile birleştirerek Girardinus guppii adını verdiği bir alt tür oluşturur.

1908: C.Siggelkow ise ilk lepistesi Almanya' ya getiren kişidir.

1911: Ilk lepistesler gösterisi ve yarışmaları Almanya' nin Leipzig sehrinde görücüye çıkar.

1938: Ingiltere' de bizimde üye olduğumuz ilk Federation of Guppy Breeders Societies (FGBS) (Lepistes yetiştiricileri Federasyon Birliği) kurulur.

1954: Almanya' nin Hannover sehrinde ilk uluslararası Lepistes Fuarı açılır. New York' tan gelen Paul Hänel Yelpaze kuyruklu Lepistesi gösteriye gelen meraklılara fuarda sunar.

1955: Ilk Alman Lepistes balıkları Birliği (DGG) kurulur. 1975' den sonra Almanya Lepistes Federasyonu (DGF) olarak isim alır.

R. - J. Lechmere Guppy (1836 - 1916)

1956: isvicre ilk Lepistes balıkları Gösteri Fuarını açılır.

1956: Eski Almanya olarak bilinen (DDR) Doğu Almanya' da Lepistes Balıkları üzerine çalışma grubu kurulur.

1958: 7. Lepistes gösteri fuarı Profesyoneller (tür elde edici) elde edilen cinsleri sergilerler. Bu bilim adamlarında aralarında olan Nymphea grubu tarafından gerçekleştirilir.

1958: Avusturya Lepistes Birliği (ÖGG) kurulur.

1960: 9.Leipziger lepistes, Lepistes balıkları gösterisinde ilk siyah renkte lepistes cinsi göstericilerin beğenisine sunulur.

1961: Berlin' de (Eski Almanya zamanları) yapılan 8. Lepistes balıkları gösterisinde H.Krüger ilk türettiği cins olan Peceli Lepistesi gösterir.

1964: Danimarka' da sadece Lepistes balığı olmak üzere cins yaratmak icin özel çalışma masası (Labaratuar) kurulur.

1978:1. Avrupa lepistes Lepistes balıkları cins üretme şampiyonası yapılır.

1981: Uuslararası yüksek cins üretme koratoryumu yapılır (IKGH).

1991: ilk milli Alman Lepistes balıkları cins üreticileri birliği kurulur. Lepisteslerin adı Alman Lepistesleri kalır.


1866 yılında bilim adamlarınca müzede tutulan Lepistes Prepatı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1249
favori
like
share