hepatit - hepatit hakkında - hepatit nasıl bulaşır

Günlük hayatımızda göz ardı ettiğimiz küçücük bir kesik, ileride büyük sorunlara neden olabilir...


Hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara nerede ne zaman rastlayabileceğimizi bilmek mümkün değil. Gün içerisinde kişide meydana gelebilecek küçük bir kanama sebebiyle toplumun ortak kullandığı alandaki eşyalara bulaşan kan lekesi, dönüşü olmayan bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir.

Verdiği sayısız konferanslarda ve katıldığı televizyon programlarında Hepatit hastalığının önemini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Maranki, hastalığın yayılma sebeplerinden en önemlisinin yüzme havuzları olduğunun altını çizip, havuzlara girerken dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Hepatit ve sarılık gibi bulaşıcı hastalıkların bir tek kan damlasından bile bulaşabileceğini kaydeden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) Bölge Temsilcisi Prof. Dr. Yusuf Özbal'ın söylemleri Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin açıklamalarını destekler nitelikte...

Prof. Dr. Yusuf Özbal, önemsenmeyen küçük bir kanama ve etrafa bulaştırılan kan lekesinin büyük tehlike oluşturduğunun altını çizerek, bulaşıcı sarılık mikrobunun, başta kan ve kan ürünleri ile cinsel ilişki olmak üzere tükürük, vajinal salgı, ter, gözyaşı gibi vücut sıvılarıyla da bulaştığına işaret etti.

Bulaşıcı sarılığın tıbbın son 30 yıldır üzerinde en çok çalıştığı konuların başında geldiğini anlatan Özbal, dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin bulaşıcı sarılık mikrobunu almış olduğunu söyledi. Özbal, bu hastalıktan her yıl 1-2 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirterek, bulaşıcı sarılık mikrobunun, kolay bulaşan ve çok dayanıklı bir virüs olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Özbal, öksürürken ağzın kapatılması, hapşırma ve tıksırmada elin ağza kapatılması ve mutlaka yıkanması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Zaman

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 347
favori
like
share