Hazır Çim - Hazır Çime Bakım - Çimlere Bakım - Çim Bakımı

Rulo çim ( Hazır çim ) : Daha önce alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi , rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için hazır hale getirilmesidir.

Özellikle sıcak yaz aylarında , ekme çimin riskli olduğu zamanlarda hazır çim uygulaması oldukça yaygındır.

Hazır çim ( rulo çim) yaz ayları yanında , kısa bir süre içinde yeşil alan tesis edilmesi gerektiği hallerdede imdada yetişmektedir.

Rulo çim uygulamalarının yaygın olmadığı dönemlerde rulo çim uygulaması oldukça pahalı ve külfetli bir işti, ancak günümüzde hem daha pratik ve bilinçli bir şekilde uygulanmakta ve hemde daha ekonomik şartlarda rulo çim tesis etme olanağı mümkün olmaktadır.

Rulo çim plastik halı saha değildir. Çoğu kişi bu yanılgıya düşmektedir. Rulo çimde diğer çim gibi iyi bir toprak hazırlığına ve Rulo çimde beslenmeye ve bakıma gereksimin duyar.

Rulo ( hazır) çim uygulamalarında kullanılan karışım önemlidir ve ister rulo çim ve isterse ekme çim olsun o bölge koşullarına adapte olabilecek bir karışımdan oluşturulması gerekmektedir.

Rulo ( hazır) çimde başarı sağlayabilmek için ilk koşul döşendiği günden itibaren sıkça ve bolca su verilmesidir. sulamada günün yakıcı sıcaklarından kaçınmalı ve daha serin saatler seçilmelidir.

Rulo çim alana serilmeden önce çim uygulanacak alan temizlenmeli ve çim toprağı işlenmeli, toprak iyi değilse iyi toprak serilmeli ve üzerine rulo çim uygulanmalıdır.

Rulo ( hazır) çim uyuglandıktan sonra silindirle sıkıştırılarak toprakla teması sağlanmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share