hamilelikte güneşlenme - gebelikte solaryum
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Alper Mumcu, “Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak yaşlanmaya yol açar. Ayrıca cilt kanserinin gelişimini hızlandırır.” diyor ve şöyle devam ediyor: “Güneş altında uzun süre geçirmenin hem vücut sıcaklığının aşırı artmasına hem de vücuttaki suyun azalmasına neden olabilir.”

Güneşlenme

Pek çok hamile kadının cildi hassastır ve güneş yanığına karşı daha korumasızdır. Hamilelik sırasında, derinin rengini veren melanini salgılayan hücreleri etkileyen hormon düzeyleri yükselir. Bu durum, hamile kadını aşırı lekelenmeye karşı duyarlı hale getirir. Güneş altında uzun süre geçirmeniz hem vücut sıcaklığınızın aşırı artmasına hem de vücudunuzdaki suyun azalmasına neden olabilir. Her iki durum da gebeliğiniz açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hamileyken uzun süre güneş altında kalmanız önerilmez.

Solaryum

Son zamanlarda solaryum adı verilen ve yapay bronzluk sağlayan ışık kaynaklarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Solaryum cihazları artık her mahalledeki güzellik salonlarında hatta kuaförlerde bile bulunmaktadır.

Günümüzde hamilelerin "Solaryuma girebilir miyim?" şeklindeki soruları artmaktadır. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Direkt güneş ışığı ya da yapay ultraviyole ışınlarının bebek üzerindeki etkilerini inceleyen yeterli sayıda araştırma mevcut değildir.

Kısıtlı sayıda yapılan araştırmalar, bu tür uygulamaların folik asit eksikliğine neden olabileceğini düşündürmektedir. Bunun nedeni güçlü ve uzun süre maruz kalınan ultraviyole ışınlarının vücuttaki folik asidi parçalayarak etkin bir şekilde kullanımını engellemesidir.

Bu nedenle sıcak bir yaz günü güneş altında birkaç saat geçirdiğinizde, vücudunuzun aşırı ısınmasına ve susuz kalmamaya özen gösterdiğinizde korkmanızı ya da endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak solaryumlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Eldeki kanıtlar solaryumun zararsız olduğunu söylemek için yeterli değildir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 711
favori
like
share