Küçük Yerler Derin Mevzular: Sosyal ve Kültürel Antropolojiye Giriş Kitap Özeti - Küçük Yerler Derin Mevzular: Sosyal ve Kültürel Antropolojiye Giriş Kitap Tanıtımı


Thomas Hylland Eriksen
Konu: Antropoloji-Kültürel Antropoloji
ISBN: 9789944382830
Çeviren: Fahriye Adsay
Sayfa: 461
Ebat: 13,5 x 21,5 cm
Baskı Yeri: İstanbul
Basım Tarihi: 25.7.2009
Avesta
Kitap Özeti

Thomas Hylland Eriksen’in ’Küçük Yerler Derin Mevzular Sosyal ve Kültürel Antropolojiye Giriş’ adlı kitabı Avesta yayınları arasında çıktı.

Bu kısa, öz ve etkileyici sosyal antropolojiye giriş kitabı, Pasifik adalarından Kuzey kutbuna ve küçük köylerden modern ulus-devletlere dek uzanan bir alanda sosyal yaşam ve kültürdeki zengin global çeşitliliği ortaya koymaktadır. Eriksen berrak bir antropolojik bakış sağlamasının yanısıra, antropolojinin devasa araştırma alanını ve karşılaştırmalı bir perspektifin önemini ortaya koyan bol miktarda örnek sunarak, akrabalık, etnisite, törensel ve siyasi sistemler gibi esas konulara odaklanmaktadır. Eriksen, kitapta aynı zamanda eylem ile toplumsal yapı ve toplumsal örgütlenme ile kültürün kavramsal özellikleri arasında karşılıklı ilişkiler kurma ihtiyacına da vurgu yapar.

Küçük Yerler Derin Mevzular, konu ile ilgili önceki metinlerden farklı olarak, modern toplum antropolojisini de konuya dâhil etmek için çalışmanın sınırını genişleterek, tüm sosyal ve kültürel antropoloji öğrencileri için benzersiz anahtar niteliğinde bir metin sunmaktadır.

Thomas Hylland Eriksen Oslo Üniversitesinde Sosyal Antropoloji profesörü ve aralarında, büyük beğeni toplamış olan Etnisite ve Milliyetçilik (Avesta Yayınları, 2004)’in de yer aldığı antropoloji konulu çok sayıda kitabın yazarıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 316
favori
like
share