KURULUŞ

1 Haziran 1963 .. Bursa Futbol tarihinin en önemli kilometre taşı... Bursaspor resmen kuruldu.O yıla kadar 2 kez Türkiye Şampiyonu çıkaran Bursa Amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi.Yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959'da oluşturulan Türkiye 1.ligi, ülke için çok büyük heyecandı.Ardından 2.lig oluşturuldu. Köklü geçmişiyle Bursa da yer almalıydı buralarda. Dönemin unutlmaz Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak Bursa ile temasa geçti.Önceleri Merinos'un profesyonel yapılması planlanıyordu. Sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi.

Ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen Mehmet Ertan ve milli futbol hakemiFahir Tezcan'ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. Bu kararı dönemin valisi Fahrettin Akkutlu'da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. O sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon Akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor yöneticileri ile, Futbol federasyonu Başkanı Orhan Eşref Apak, Vali Fahrettin Akkutlu ve Bölge Müdürü Mehmet Göral'ın katılımıyla yapıldı. Kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. Akınspor'da sonradan bu kararı destekledi ve Bursaspor doğdu. Beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı.

Kulüp renklerini Uludağ'ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı. Yeşil Beyazlı Bursaspor 1963-64 sezonundan itibaren 2.Türkiye Ligi Beyaz Grubunda mücadelesine başladı.

Güçlükler içinde kurulan ve banka teminatı için gereken parayı bulmakta bile zorlanan yeşil beyazlı kulübün kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Orhan Akkök, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi, Şükrü Akmansoy...

Bursaspor Futbol Takımının ilk kadrosu ise şu isimlerden oluşuyordu;,Profesyonel Futbolcular
Özhan Sarlık ( Demirspor ) ,Ahmet Konur ( Akınspor ) ,Erdoğan Öztoros ( bjk) ,Orhan Köseoğlu ( Çelikspor ) ,Mesut Şen ( Akınspor ) ,Fuat Bilik ( Acarspor ) ,Hayri Urgan (Acarspor ) ,Mustafa Güven ( Çelik ) ,Hüseyin Çokkat (Pınarspor ) ,İsmail Malcı ( Acarspor ) ,Mehmet Tütüneken ( Akınspor ),Amatör Futbolcular
Cemil, Muharrem, İhsan, Halim, Günel, Bilgin, Nedim, Fahrettin , Hasan, Neşat, Abidin, Sinan

Teknik Heyet ise; Muhtar Tucaltan, Şükrü Orhanettin, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Recep Barışıcı

AVRUPADA BURSASPORTürkiye'yi 2 kez Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda temsil eden Bursaspor, Avrupa'daki asıl ününü 1995-1996 sezonu başında İntertoto Kupası yaptı. İlk kez organize edilen İntertoto'da önce grup birincisi olan sonra da eleme turlarına katılan Bursaspor, özellikle Karlsruher maçıyla uzun yıllar hafızalarda kalacak.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1974-1975 SEZONU

Kuruluşundan 11 yıl sonra Avrupa^'ya çıkan Bursaspor, 1973-74 sezonunda Türkiye Kupası finalisti oldu.Fenerbahçe'ye yenilen yeşil beyazlı ekip, rakibini Türkiye'yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda temsil edecek olması nedeniyle, Avrupa vitrinine çıktı. Avrupa Kupa Galipleri Kupası ilk turunda Finn Harps'ı eleyen, ikinci turda Dundde United'ı Vahit'in attığı müthiş golle saf dışı bırakan Bursaspor, çeyrek finalde S.S.C.B.'nin Dinamo Kiev takımıyla eşleşti. Güçlü rakibine elenen Bursaspor, Dinamo Kiev'in kupayı kazanması üzerine Avrupa Beşincisi ünvanını ele geçirdi.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1986-1987 SEZONU

Bursaspor 1985-86 sezonunu başarısız geçirmesine rağmen Federasyon Kupası'nın sahibi oldu. 1986-87 sezonu başında Avrupa kupa Galipleri Kupası illk turunda Hollanda'nın ünlü ekibi Ajax'la eşleşen yeşil beyazlılar, iki maçta da yenilerek kupanın dışında kaldılar.

İNTERTOTO KUPASI 1995 - 1996 SEZONU

1994-1995 sezonunu lig altıncısı olarak bitiren Bursaspor, ilk kez düzenlenen İntertoto Kupası'na katıldı. Önce grup maçlarını oynayan yeşil beyazlı ekip Wibledon, Charleroi, Beitar ve Kosice gibi ekiplerin önünde birinci oldu. İlk eleme turunda Yunan Ofi Crete takımını eleyen Bursaspor, Alman Karslruher takımıyla eşleşti. Atatürk Satadyumundaki maçın normal süresi 2-2, uzatma devreleri ise 3-3 sonuçlandı. Penaltı atışları sonucunda turu geçen taraf 9-8 üstünlükle Karslruher oldu. Bu karşılaşma da sergilenen futbol Bursaspor'u Türkiye'nin takımı haline getirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1870
favori
like
share
benaglio Tarih: 01.03.2010 15:05
baya köklüymüş
FreddyKrueger Tarih: 27.07.2009 11:19
ÖZLÜCE TESİSLERİ2003 yılında temeli atılan ve ilk etabı 7 Kasım 2007 tarihinde açılan tesis Avrupa Standartlarında bir hizmet sunuyor.

100 dönüm arazi üzerine konumlanan tesiste şuan için 2 çim saha bulunmakta. Tesis tamamen bittiğinde ise normal boyutlarda 5 çim saha ve küçük ölçülerde 2 çim saha yer alacak.

Bursaspor A Takımının konakladığı tesiste şuan kapalı yüzme havuzu, sauna-buhar odası, 50 yatak kapasiteli odalar ve idari bölüm yer almaktadır.


VAKIFKÖY ORHAN ÖZSELEK TESİSLERİ (ALT YAPI)Bursaspor Yönetimleri kuruluştan uzunca bir süre sonra Atatürk Stadyumunda ve Merinosta antrenman yapmanın yeterli olamayacağını düşünerek 10 Temmuz 1973'te Minareliçavuş'ta arazi satın aldı. Şükrü Şankaya başkanlığındaki yönetim buraya spor ve kamp tesisleri yapmayı planlamıştı.Daha sonra bu düşünceden vazgeçildi.Tesis konusundaki ikinci somut girişim Mümin Gençoğluı döneminde yapıldı. 7 Ekim 1976'da Vakıfköy Sosyal Tesislerinin temeli atıldı.Aslında Vakıfköy'ün keşfi 1 yıl önce yapılmıştı.1974-1975 sezonunda Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda mücadele veren Bursaspor'un Teknik Direktörü Abdullah Gegiç harıl harıl çim saha arıyordu. O'na Vakıfköy'de doğal çimle kaplı bir alan olduğu söylendi ve Bursaspor burada birkaç çalışma yaptı. Mümin Gençoğlu başkan olunca burada tesislerin inşaasına karar verildi.Daha sonra Başkanlığa gelen Süleyman Kurtçu da tesislerin bitirlmesine büyük gayret gösterdi. 1979 -1980 sezonunda çim saha hizmete girdi. Sonraki yıllarda tesislere sürekli ilaveler yapıldı. Futbol okulu olarak planlanan kısma ek tesisler ve salon inşaa edildi.Cavit Çağlar Yönetimi burayı ekim 1983'te törenle hizmete soktu.1988'de başkan olan İbrahim Yazıcı, Vakıfköy'ün Yıldırım Belediyesi'ne geçmesinden sonra tesislerin sınırlarını genişletti. Alt yapı çalışmaları için iki toprak saha, A Takım için bir çim saha , futbol okulu, soyunma odaları, A Takım kamp yerleri ilave edildi. Çim sahaya ışıklandırma yapıldı.Bu arada kent içindeki kulüp binasıda Vakıfköy'e taşındı.Murat Gülez Yönetimi teknik direktörler için bir villa inşaa ettirdi. Daha sonra kulüp idare binasına başlandı. Bugün, Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri adını alan tesislerde 4 adet çim saha 2 adet toprak saha bulunmakta , 1 adet toprak sahanın ise çimlendirme çalışmaları sürmektedir.

7 Kasım 2007 tarihinde Bursaspor A Takımı Özlüce Tesislerine taşınmasıyla Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri Bursa Merinosspor ve Alt Yapı Takımlarının kullanımına sunuldu.
FreddyKrueger Tarih: 27.07.2009 11:19
BURSA ATATÜRK STADYUMUBursa Atatürk Stadyumu , Merkez Osmangazi ilçesinin Altıparmak semtinin batısında, Kültürpark'ın doğusunda yer almaktadır.

1926 yılına gelinceye değin Bursa'daki spor müsabakaları, Atıcılar alanında yapılırdı. Atatürk'ün 20 Mayıs - 14 Haziran 1926 tarihleri arasındaki 5. Bursa gezisi sırasında, Vali Kemal Bey ile Kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa kentin spor tesislerinden yoksun oluşunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı'ndan bu konuda yardımcı olması ricasında bulundular. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa uygun bir yerde stadyum inşaa edilmesi için buyruk verdi, ayrıca kendisi de stadyum yapımına bir katkı olmak üzere 1000 lire bağış yaptı.

Kent Yöneticileri buyruk üzerine hazineye ait ve '' Bahçe Beylik '' adıyla bilinen yerde - bugünkü Atatürk Stadının bulunduğu yere stat yapılması kararlaştırdılar. Kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa, Balıkesir'de ki istihkam birliğinden iş makineleri getirti. Gerekli tesfiye işlemini yaptırdı. Kısa süre sonra Kemal Gedeleç yerine Bursa Valiliği görevine atanan Fatih Güvendiren'de 2000 liralık bir finansman daha sağladı. Böylelikle futbol sahası kuzey -güney doğrultusunda projelendirilen ilk stadyum 1930 yılında tamamlanarak hizmete girdi. 1934 Bursa yıllığında yer alan bilgilere göre, bu stadyum yaklaşık 2 hektarlık bir alanı kapsıyordu ve 300 kişilik betonarme tribünü vardı.

Birsüre sonra bu stadyum Bursa için yetersiz kaldı.1938'de bu stadyumun biraz daha güneyinde (Şuanki stadyumun bulunduğu yerde ) bu kez doğu-batı yönlerinde yeni bir stadyum yapımına girişildi. Bu stadyum bir spor kompleksinin içerisinde yer alacaktı.Kompleksin ve stadyumun projesi, Ankara'daki 19 Mayıs stadyumu ile hipodrom'un projelerini çizen ve yapımını gerçekleştiren İtalyan Mimar Viyenti Viyola'ya hazırlattırıldı. Komplekste futbol sahası , yüzme havuzu, tenis kortu, atış poligonu, atlı yarışmalar için kapalı manej, çocuk bahçesi ve birde gazino yer alacaktı. Ne var ki seçilen doğu-batı yönündeki futbol alanına uygun olmayışı, gerekse başka sakınca ve ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle kompleksin yalnızca futbol alanı tamamlanabildi.

1945 yılında Haşim İşçan'ın Bursa Valiliğine atanmasının ardından, stadyum konus yeniden gündeme geldi. Eski doğu-batı yönlü stadyum yıktırıldı ve modern sisteme uygun bir plan üzerine günümüzdeki Atatürk Stadyumunun yapımına başlanıldı..

Stadyumun futbol sahası, altı kulvarlı atletizm pisti ve kapalı tribün inşaatı 1950 yılı başlarında tamamlandı.İnşaatın ilk bölümü müteahhit Şerif Çapan, ikinci bölümü ise Emlak Bankası'nın sorumluluğu altında emanet usulüyle Ahmet Ürük, tarafından gerçekleştirildi.

İlk karşılaşma , Şubat 1950'de hakem Hasan Kesimel yönetiminde Akınspor ile Acar İdmanyurdu arasında oynandı ve 2-1 Akınspor'un galibiyeti ile sonuçlandı.Stadyumun ilk golünü Akınsporlu Nurettin Sezgiç attı.

Zamanla ek bölümler eklenerek kapalı tribün dışında iki kale arkası ve maraton tribünle geliştirilen stadyum 1978 yılında çimlendirildi. 1994-1995 yılında ise stadyum gece maçlarının oynanması için ışıklandırıldı. İlk gece maçı Bursaspor ile İstanbul ekibi Galatasaray ile arasında oynandı ve sahadan Bursaspor 1-0 galibiyetle ayrıldı.

1997 yılında Uludağ tarafındaki kale arkasının üstü uzayçatı sistemi ile kapatıldı. Böylelikle stadyumun 4 te 3 lük kısmının üstü kapatılmış oldu.

Bursa Atatürk Stadyumu 2005-2006 sezonunda UEFA kriterlerinin gereği olarak ;

- Stadyumun koltuk kapasitesi 19616 dır.Maç günleri güvenlik açısından basılan bilet sayısı 18341dir.Koltuk kapasitesi Protokol tribününde:165, Vip tribünlerinde: 681, Kapalı Tribünde 1290, Maraton Tribünü: 4495, Kapalı Kale Arkası: 8077, Açık Kale Arkası: 3949

- Stadyumun 15 adet giriş kapısı ve 24 adet barkod sistemli turnikesi bulunmakta,

- 24 iç, 24 dış ve 3 adette dönen başlı split kamera olmak üzere 51 adet kamera ile donatılmış;

- Foto muhabirlerinin yararlanabileceği 30 metrekarelik basın çalışma odası yapılmış ve 20 adet kablolu 2 megabitlik internet olanağı sağlanmış,

- Basın tribünnde 2 Megabitlik, 50 adet kablolu internet olanağı sağlanmış ve saha içerisinde çekmek üzere wireless sistem kurulmuş,

- Güvenlik kameraları ve ses sisteminin kontrol edilebildiği güvenlik odası kurulmuştur.,