Gözü Görmeyenlere Verilen Ssk İmkanları - Gözü Görmeyenlere Verilen İmkanlar - Gözü Görmeyenlerin Yasal Hakları Nelerdir
Soru:

Esnaf ve ilk girişi SSK olup şu an Bağ-Kur’lu olan, bir gözü görmeyen engelli erken emekli olabilir mi?

Cevap:

Eski rapor sistemine göre bir gözü görmeyenler için %40 raporu vardı fakat bu raporların ölçütleri 1997 yılında 1999 yılında 2003 yılında ve 2006 yılında değiştirildi. Şu anda en son rapora göre 1 gözü görmeyenler için rapor oranı sadece %25 olduğunda erken emekli olma ihtimali yok ancak bu oran başka nedenlerle %40 ve üzeri rapor oranı varsa erken emekli olma hakkını kullanabilir.

Not: [Çalışabilir , Çalışamaz satırlarında özürlünün Çalışma Gücü Kaybı Derecesine göre çalışıp, çalışamayacağı tespit edilecektir. Çalışma Gücü Kaybı derecesine göre Çalışamaz denen bir özürlünün özür grubunun gerektirdiği işlerde çalışamayacağı anlaşılacaktır. Örnek, % 65 Çalışma Gücü Kaybı derecesi ile değerlendirilmiş olan ortopedik özürlüye çalışamaz denmiş ise bu, özürlünün bedenen yapabileceği işleri kapsar. Yine her iki gözü görmeyen veya bir gözü görmeyen özürlü için verilen % 100 çalışma gücü kaybı oranı bu özürlünün hiçbir işte hiçbir şekilde çalışamayacağı anlamına gelse de; esasen buradan özürlünün görmeye dayalı işleri yapamayacağı anlaşılacaktır.
Çalıştırılamayacağı iş alanları satırında ise; özürlünün özürü nedeniyle yapmaması/yaptırılmaması gereken iş alanları mutlaka belirtilecektir. Örnek; özür grubuna göre Ayakta Durmayı gerektiren İşlerde , Görmeyi Gerektiren işlerde çalışamaz şeklinde ifade edilecektir. Bu satırda özürlünün özür durumuna göre çalışamaz denen bir işte çalışması önlenecek ve sağlık durumunun daha kötü olmaması sağlanacaktır. Ayrıca; özürlü işçilerin iş güvenliği ve işçi sağlığının korunması da amaçlanmaktadır. Böylece özürlünün bu konudaki mağduriyeti giderilmiş olacaktır. (Genelge: SAYI: B100THG0100000 / 162 04-01-2001)
Ayrıca, 18 Mart 1998 Tarih ve 23290 Sayılı resmi gazetede yayınlanan Özürlüler Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile sağlık kurulu raporlarının usul ve esasları belirlenmiştir. Raporun geçerlilik süresi kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.]

Kaynak:Sağlık Bakanlığı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7967
favori
like
share
digi Tarih: 07.08.2009 17:20
teşekkürler..