Beni Bırakma Anne - Gülşen Yılmaz
Bu koku, ah bu koku, ama olamaz ki, bu yavrumun kokusu. Yıllarca hasretini çektiğim burnumda tüten koku bu...

Ah yavrum sen misin gerçekten?..Gözlerime inanamıyorum.. Sensin, geldin demek..Yolda bile beni gördüğünde yüzünü ekşitiyordun, bakışlarımdan uzağa kaçıyordun, her seferinde ben bin kere ölüyordum..Neydi aramıza giren, benden bu kadar nefret ettiren, o kadar uzun zaman oldu ki bu ihtiyar akılla o sebebi bile unuttum.

Geldin demek hem de kendi isteğinle. Hoş geldin yavrum dur şöyle kollarıma alayım..Kokuna doyayım..Saçların ne kadar ağarmış ben görmeyeli, gözlerine ötelerden bir hüzün çökmüş sanki..Ah kızım meğer ne çok özlemişim seni..Ev bile şenlendi gelişinle, her oda, her eşya mutlandı sen gelince..

Ne çok bekledim bu anı, şu emektar pencerede yollarını gözledim her gece,. Göçen kuşlar kaç kez geri geldi yuvalarına sayamadım, veda etti kaç kez kış, bahar renkli çiçeklerle kaç kez geldi yokluğunda, tutamadım aklımda..Askerler hep döndü ana ocağına, gurbetçiler sılanın toprağını öptü de bir sen yuvanın, hasretinden bağrı yanık ananın yolunu tutamadın..Söyle kızım söyle bana nasıl kıydın?

Gelsin dedim hep, yeter ki gelsin benim süt kokulu bebeğim, bu küslük bitsin ayağının tozlarına yüzümü süreyim, gözündeki bir damla yaşa ömrümü vereyim..Ah gönül çiçeğim benim, demek sonunda geldin. Sen de beni özledin demek, yokluğumla tükendin..Ellerimi yüzlerimi nasıl da öptün, gözyaşlarını tüm bedenime döktün, nasıl da ürperdim..

Peki bu gözyaşları neden kızım..Mutluluktan mı? Yoksa bir acın mı var paylaşmadığın.. Hani küçükken düşüp dizini yaraladığında, yüzünü buruşturup nazlı nazlı ağlardın ya, yüreğim titrerdi, can çekişirdi o masum bakışlarında.. Şefkatle öperdim yarandan, akan kanlara aldırmadan. Sevgimle belki de geçerdi acısı..Sarılırdın boynuma heyecanla, anneciğim sen doktor musun yoksa derdin ya...Ben anneydim kızım anneydim..

Öpeyim kızım yine öpeyim yaran nerde göstersene, iyileşsin öpeyim de..Sen yeter ki böyle gözyaşı dökme, bu bakışlarla yüreğimi titretme..Bir kez daha sarıl kızım o mis kokunda kaybolayım. Sana doyamam biliyorum hiç olmazsa uzun uzun koklayayım..Varlığında bir kez daha yok olayım..

Ne olur sarıl uzun uzun..Neden beni duymuyorsun kızım?..Neden sürekli ağlıyorsun..Ağlama artık burdasın, eskisi gibi kollarımdasın. Kanatlarımla korurum seni vız gelir dertler, koynumda saklarım, korurum kötülüklerden..

Sen yokken her gün eşyalarını kokladım, biliyor musun, ben senin yokluğuna hiç alışamadım..Gitme kızım, bir daha ayrılma sakın.Ama ne söylüyorsun anlayamıyorum.. Bağırmadan söyle kızım, ihtiyar artık kulaklarım.. Ağlamadan anlat da duyayım. Neden hıçkırıyorsun, neden çırpınıyorsun böyle. Ne oldu, bu kalabalık da ne, neden toplanmış bu insanlar?

- Anneciğimmm, beni affet affet anneciğim..Gitme sakın...Öldü dediler seni inanmadım..Aç gözlerini anneee, sarıl bana yine..Anneee, sen ölemezsin anne..Bırakamazsın beni..Gitme anneeee..Affet beni bırakma anne bırakmaaaa..


Gülşen Yılmaz

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share