Sevgiliden Askere Mektup - Eşine Mektup - Asker Mektubu - Şehit Askerin Son Mektubu - Rabia Tokyay
Hey! Gidi asker ocağı hey!
Bugünleride görmek nasip oldu. Nerden nereye bak bugün asker ocağındayım. Asker ocağı ana kucağı değil derlerdi doğruymuş, asker ocağı ana kucağı değilmiş.
İlk gün alışamadım acemiliğim bu kadar zorsa usta birliğim nasıl olur dedim.
Helalim biliyor musun? Burada insanın aklına ailesinden önce sevdiği geliyormuş inanmıyordum ama doğruymuş senden başka bir şey düşünemiyorum. Ne yaparsın, nasılsın, iyi misin, bilemiyorum. İlk gün anlayamamıştım nedenini ama şimdi anlıyorum. Askerliğimin kaçıncı günü ve senden hala ne bir mektup ne bir haber alamadım.
Burada haber beklemek oka dar zor ki asker askerin gözlerinin içine bakıyor. Bazılarına mektup gelirken gelmeyenlerin boynu bükük kalıyor. Hasretlik çekmek zor ama kolay olanda hiç bir şey yok. Hep aklımdasın hiç çıkmıyorsun sabret gülüm sabret geçecek bu günlerim. Burada herkesin bir şafak kartı var ama benim yok. Neden biliyor musun şafak saymaktan nefret ediyorum. Ölüm günün gelecek diye günleri karalarmış gibi geliyor bana. Merak ettin değimli nedenini.
Üst devriyemizdeki er Mehmet her gün batımında şafağını karalıyordu. Dün operasyona giderken odaya girdi ve şafak kartını çıkardı ona sordum.
_Mehmet daha gün bitmedi neden karalıyorsun bugünü dedim. Bana;
_Bugün operasyon var ve nezaman döneceğimiz belli değil bugün benim için bitti. Belli mi olur belki dönemem geri bari şafağımdan eksilsin günlerim dedi. Hiç bir şey söyleyemedim. O gittikten sonra şafak kartına bakmak için dolaba yaklaştım gülmeye başlamıştım bugün tam dört yüz elli yedinci günüymüş yani askerlik bitti bitiyor bizde onu daha yeni sanıyorduk üzülüyorduk oysa askerlik bitmiş. İşte buraya kadar her şey çok güzeldi yedi ağustos ve acı bir haber er Mehmet şehit. İnanamadım olduğum yerde dondum kaldım son nefesini verirken arkadaşı hasana bir zarf bırakmış bana vermesi için hasan geldi ve bana arkadaşının vasiyetinin bu olduğunu söyledi. İnanmadım Mehmet ölemezdi ölmemeliydi üç günü kalmıştı teskeresine. Sevdiğine kavuşacaktı onu sonkezde olsa görmek istiyordu. Zarfı açamadım elim gitmedi açmaya ve açtığımda şafak kartı ile bir mektup vardı ve Mehmet şöyle diyordu.
Bugün buradayım daha dün ana kucağındayken bugün buradayım ve şimdi vatan kucağındayım. Biliyorum içimdeki his söyletiyor bunları bana geri dönemiycem bugün bitecek her şey ve ben şehit olucam biliyorum. Belki bu mektubum eline ulaştığında pişman olacaksın ya da bir başkasının. Bana her şey bitti dediğinde bitmişti her şey aslında. Aldığım son nefesti. Ogün’den sonra bir daha asla alamadım nefes kördüğümle bağlandı boğazıma. Gelemedim son kez yüzüne bakamadım elini elimle tutamadım sana son kez sarılıp bekle beni döneceğim geri diyemedim. Ya sen sende bekleyemedin beni. O kadar zordu ki belki asker arkadaşlarım kızacak bana beklide affetmeyecekler ama açıklayamadım işte sizlere bir türlü söyleyemedim. Herkes helali ile mektuplaşırken, telefonda konuşurken, ben her gün mektup atıyor gibi yapıp satırlara bunları yazıyordum. Telefon kulübesinin önünde saatlerce sevdiğimle konuşur gibi yapıyordum. Söyleyemedim tertiplerim söyleyemedim. Şimdi sizler bunu okuduğunuzda ben çoktan son nefesimi vermiş olucam. Kardeşim Ahmet senin daha yeni olmana ve benim sana bunları vermeme şaşırıyorsun biliyorum ama gördüm ki sende aynı benim kaderimdensin. Tertiplerime helalliklerini istediğimi söyle ve mektubun arka sayfasında bir adres var sevdiğime de şunları şu son sözlerimi ilet.
Vatanı sevdiğim kadar sevdim seni. Son nefesimde bile seni anarak öldüm be gülüm bak gidiyorum artık ama diyemiyorum sana elveda ve senden son isteğin beni lütfen kırma gel desem gelir misin bana tabudumun üstüne sarılırmısın beni sevgi dolu kollarınla kucaklayıp bende seni seviyorum der misin? Beni doyasıya öper misin her yedi ağustosta mezarıma gelip toprağımın üstünü temizleyip bana çiçek getirir misin? Bu son dileğimdi gelemedim kulağına seni seviyorum diyemedim ama sana diyemediğim bir şey daha elveda bebeğim elveda.

SEVDİĞİME

Gelme neye yarar
Yokluğumda sevecekmişsin beni neye yara
Bekliyemedin mi beni
Geçmiyecekmiydi asker günlerim
Bugün gidecek yarın dönecektim sevdiğim
Ama artık bekleme beni
Kulağına gelecek bir gün
Şehit olmuş Mehmet’in
Titreyecek vücudun olduğu gibi
Gözyaşlarına boğulacaksın
Sakın ağlama gözbebeğim
Kıyamam sana
Sevmedin mi beni
Bekliyemedin mi askerini
Ama hiç olmazsa
Şimdi gururlu ol ağlama
Kim demiş asker ölür diye
Şehitler ölmez
Dik dur ve gururla söyle şehit olmuş mehmedim,
Unutma şehitler ölmez
Vatan bölünmez sevdiğim.


Rabia Tokyay

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6611
favori
like
share