Yeni Yaşama İlk Adımlar - Zekai Beder

Gözlerim yine kavuran bir iç burukluğu ile açıldı.Saat 7.5 tu,geç kalıyordum işe.Sevindim.Bugün işe gidecektim.Şu içimde artık taşımakta zorlandığım burukluğu,belki unuturdum. hızla giyindim ve kaçarcasına çıktım evden.
Otobüs geliyordu ve ben durakta değildim.İşaret ettim durdu.Ne güzeldi koşuşturmaca.Gün pazardı ve otobüste birkaç uykulu göz vardı sadece.İlerki duraklarda artsada,bu uykulu gözler yinede kalabalık olmayacaktı. Oturduğumda keşke kalabalık olsaydı .İçimdeki burukluk yine kendini göstermeye başlamıştı.Zorlada olsa günlük yapacağım işleri düşündüm ,kabaca bir iş planı çıkardım kafamda.Fazla işim yoktu.Bugün,dün tuttuğum evi görsem iyi olacaktı .İki oda bir salon ``ne yapayım okadar büyük evi`` oda nekadar çoksa yalnızlığı fısıldayacak duvarda o kadar çok olacaktı.Düşündüğüm gibi işlerim çabuk bitmişti. Şu yanına kadar gidipte görmediğim evi,yalnızlık kokmaya başlayan evi göreyim diye düşündüm.İş yerimede çok yakıdı zaten. Evin yanına geldiğimde içeri girmek gelmiyordu içimden .Ne karşılayacak,ne gülümseyecek biri vardı,nede olacaktı.Bu kapıdan biriyle beraber çıkamayacaktım.Dönüşüm yine çıktığım gibi yalnız olacaktı .``1 kilo kıyma ver`` diyemeyecektim karşıdaki kasaba.Ekmek,sabahıda düşünerek birtane alınacak,peynir 250 gram.Sebze belkide ayda yılda bir kez alınacaktı.İçeri ürpererek girdim.Kendimi zorlayarak nelere ihtiysç duyduğumu düşünmeye çalıştım. İmalatını yapmaya çalıştığım oyuncağı bu odada yapabilirdim .Bırakmamalıydım o işi,hem oyalanır,hem de biraz daha para kazanırdım.Fotoğrafçılara yapacağım bir oyuncaktı 2 aylık çalışmadan sonra çalıştırmayı başarmıştım. Onca emeklerim de boşa gitmemiş olurdu.Salon oldukça küçüktü fazla eşyaya ihtiyacım yoktu.Onu hatırlatacak birşey getirmek istemiyordum hatıralardan başka.Getireceğim en acı şeyde onsuzluk olacaktı.Duvarlar hep onsuzluk tablolarıyla süslenecekti.Badana boya ya bile ihtiyaç yoktu.Küçük bir temizlik yaptıktan sonra getirebilirdim eşyayı.yarın gerekli temizlik malzemelrini getirirsem iki akşamda bitirirdim temizliği.
Dışarı çıktığımda rahatlamıştım biraz.Dışarıda onsuzluk daha azdı,daha rahattım .Onsuzluk ta olsa içinde,bir eve ihtiyacım vardı..


Zekai Beder

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 292
favori
like
share