Japonya'da bir şirket, kısa sürede kullanılmaz hale gelecek ucuz DVD filmlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nippan şirketi "Yonpaçi" (48) adını verdiği ucuz DVD'lerin, 17 Eylül'de piyasaya sürülmeye başlayacağını açıkladı. Ucuz DVD'lerdeki filmler, disk ambalajının açılmasından 48 saat sonra okunmaz hale geliyor.

Bu nitel değişikliğin sırrı, disk yüzeyiyle verilerin kaydedildiği katman arasındaki tabakada yatıyor. Bu tabaka, disk ambalajından çıkarıldığında saydam haldeyken, zamanla ve oksijenle temas sonucu giderek kararıyor. Disk ambalajından çıkarılmazsa bir yıl bozulmuyor.

DVD'yi, ilk 48 saat içinde her türlü okuyucu okuyabiliyor. Okuma sayısında sınırlama yok.

"Kendi kendini imha eden" DVD'ler ABD'de birkaç ay önce piyasaya sürülmüştü. CD, DVD kiralama pazarının çok yaygın olduğu Japonya'da yeni tür DVD'lerin, bu piyasayı vurabileceği kaydedildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1067
favori
like
share
digimen Tarih: 09.08.2007 20:04
teşekkür ederim
angels Tarih: 12.07.2006 21:44
bilgilendirme için teşekkürler
dewrimci Tarih: 06.11.2005 06:24
[font=Arial Black]Kardeşim bu pek iiii bi yöntem diil yaa ! Bu dvd leri bi çok laser okumayacaktır zaten ! Benim de elime geçti bu tür bi dvd (imha olayı) ! Bunu sony dvd player ' ım sorunsus okurkene arkinin lg dvd player ı okuma hataları werdi ! Sonuç itibariylen yani laserin kalitesiylen doğru orantılı bu ! Ucuz we kalitesis player ' ların şansı pek yoq ! Oksijenle bozulan bi katmandan bahsediolar çünkü ! Bence biras daha düşünmeleri lasım bu tasarıyı....!:9: [/u]