Yatak Odası - Uykusuzluk - Yakat Odası Önerileri

Geceleri çok iyi uyuyamaktan şikayetçiyseniz yatak odanızın dekorasyonunda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yatak odamız her gün verdiğimiz yaşam mücadelesinden uzak sessiz, huzur dolu yerler olmalı. Rahatsız yatak odaları kalıcı uyku bozukluklarına bile neden olabilir. Yatak odanızda yapacağınız birkaç değişiklik daha rahat bir ortamda uyumanızı sağlayabilir.

UYKUSUZLUK SORUNU ÇEKENLERDENSENİZ SORUN VE ÇÖZÜMLERİ PAYLAŞIN!

İşte yatak odanızı değiştirmenizi sağlayacak basit 10 adım..

* yatak odanız sizi uyutmayabilirTelevizyonunuzu oturma odasına taşıyın. Yatakta TV izlemek uyku bozukluğuna neden olabilir.
* Diğerleri gibi bilgisayarınızı da yatak odanızdan çalışma odanıza taşıyın yoksa diğer odalarda güvenli bir yere koyun. Rahat bir uyku için yatak odanızdan işle ilgili ne varsa çıkarın.
* Renk teorisi insanları farklı etkileyebilir. Soğuk renkler sizi sakin tutar. Birini seçerek kendinize daha huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz. Sizi heyecanladıran, belirgin, cırtlak renklerden kaçının.
* TV veya sinema sistemleri gibi gürültülü elektronik aletler yatak odanıza yakın olmamalı. Duvarlarınız ses geçirmez değilse, yatak odanızı buna uygun konumlandırmalısınız.
* Pencereden ışığı kesecek perdeler tercih edin. Dışarıda güneş olmasa bile dışarıdan içeri yansıyan ışıklar bile sizi uykusuz bırakabilir. Odanızı mümkün olduğu kadar karanlık tutun. Bu ayrıntı çalışanların gün boyunca kendilerini uykulu hissetmelerine bile neden olabilir.
* Rahat uyumak için biraz ışığa ihtiyaç duyuyorsanız ışığa partnerinizle beraber karar verin. Bir çift gece lambası ya da dimmer devre anahtar ile ışığı ayarlayarak gece boyunca dengeli bir ışıkta uyuyabilirsiniz.
* Tuvalate kalkan biri bile geceleyin sizi uyandırabilir. Banyonuzdan yatak odanıza gürültü geliyorsa ve bu yüzden uyanıyorsanız, nereden gürültü geldiğini keşfedin ve sorunu çözün.
* Kapı ve pencereleri güvenli, ses yapmayacak şekilde iyice kapattığınızdan emin olun.
* Yatak odasındaki temiz hava sirkülasyonunu artırmak için hava temizleyici alabilir ya da odanızı uyandıktan sonra kısa bir süre için havalandırabilirsiniz. Allerjenler özellikle kuru havalarda etkili olur ve rahatsız uyumanıza yol açar. Havayı temizleyen ve nem oranını dengeleyen birçok temizleyici alet vardır.
* Yatak odanızın dağınık olması da uykusuz kalmanıza neden olabilir. Ger zaman düzenli olun ve eşyalarınızı yerine kaldırın. Uykuya dalmadan önce odayı incelemeyin. Herşeyin yerli yerinde olduğunu düşünerek uykuya dalın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share